Facebook canlı yayın uygulaması Facebook Live Türkiye’de

Sosyal ağ Facebook’un “Haber Kaynağı” üzerinden canlı video paylaşılmasını sağlayan Facebook Live Türkiye’de kullanıma açıldı. Facebook’un ilk olarak 2015 yılının Ağustos ayında Facebook Mentions uygulaması üzerinden tanıttığı özellik, artık aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 60 ülkede kullanıma sunuluyor.

Twitter‘ın canlı yayın uygulaması Periscopea en ciddi rakip olması beklenen Facebook Live’a kullanıcılar Facebook’un iOS ve Android uygulamaları üzerinden önümüzdeki haftalarda erişebilecek. Facebook’un canlı yayın uygulaması Facebook Live, Facebook mobil uygulaması üzerinden kullanılabilecek.

Canlı tepkiler, video filtreleri, birlikte izle…

Facebook’un açıklamasına göre gelen ilk veriler, Facebook Live videolarına normal videolardan 10 kat daha fazla yorum yapıldığını gösteriyor. İnsanların canlı video kullanarak içerik keşfetmelerini, paylaşım yapmalarını ve etkileşim kurmalarını sağlamaya odaklanan Facebook Live’ı daha da kişiselleştirmek adına geliştirilen yeni özellikler ise şöyle:

  • Canlı ‘Tepkiler’: Live Reactions, Replay Comments ve Live Filters sayesinde canlı yayın sırasında izleyenler videoya gerçek zamanlı bir şekilde tepki verebilecek. Haber Kaynağı’ndaki ‘muhteşem,’ ‘hahaha,’ ‘inanılmaz,’ ‘üzgün’ ve ‘kızgın’ reaksiyonları Facebook Live videoları için de kullanılabilecek.Video_Home_Topic_Feeds_iOS
  • Canlı video filtreleri: Videolar tekrar oynatıldığında yorumlar da aynı şekilde yeniden oynatılacak. Videolarını daha fazla kişiselleştirmek isteyenler içinse 5 adet Live Filters bulunuyor ve bunlara yakın zamanda videoların üstüne çizim yapılmasını sağlayan bir özellik de eklenecek.
  • Arkadaşınla birlikte izle: İnsanlar, ‘Invite Friends’ tuşunu kullanarak davet yollayıp, canlı videoları Facebook’taki arkadaşlarıyla da birlikte izleyebilecek.
  • Videoları kaçırmayın: Oluşturulan özel bir alan sayesinde insanlar dünyada en çok hangi videolar hakkında konuşulduğunun yanı sıra arkadaşlarının ve önemsedikleri isimlerin videolarını takip edebilecek.

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın