Artık Facebook Messenger botu ile araç da kiralanabiliyor

Online ödeme altyapı sağlayıcısı PayU Türkiye, otomobil ilan sitesi Tasit.com ve chatbot pazar yeri Botudio işbirliğiyle Facebook‘un anlık mesajlaşma platformu Messenger üzerinden araç kiralama imkanı sunan Messenger botu devreye alındı. Uygulama indirmeden, üyelikle uğraşmadan araç kiralamayı mümkün hale getiren Facebook Messenger araç kiralama botu ile ortalama 3 dakikada araç kiralanabiliyor.

Facebook Messenger üzerinden geliştirilen ve bir insan ile konuşur gibi bilgisayarlardan hizmet alabilmeyi sağlayan chatbot altyapısının, farklı sektörlerden bir çok şirkete son kullanıcıya ulaşma imkanı sunduğunu belirten Botudio Kurucusu Ali Erhan Tamer, ilerleyen günlerde bu altyapını WhatsApp üzerine de taşınacağını söyledi.

Tasit.com CEO’su Birol Kabakoğlu ise konu ile ilgili olarak, Mart 2015’ den bu yana 2. el otomobil ilanları ile beraber online araç kiralama hizmeti de sağladıklarını ve şu an Türkiye’de 1015 ofis, 311 lokasyonda; dünya genelinde ise 9404 ofis, 5.850 lokasyonda 103 farklı tedarikçi ile hizmet sunduklarını belirtti.   

Sistem nasıl çalışıyor?

Mobil cihazlardan ya da bilgisayardan araç kiralamak için Facebook Messenger üzerinden boş bir mesaj alanı açarak “Tasit.com” yazmak yeterli oluyor. Mesajı Botudio’nun geliştirdiği bir “bot” (robot) yanıtlıyor.

Aracın kiralanacağı yer, tarih ve saat aralıkları gibi sorular yönelten bot, kullanıcıya en uygun alternatifleri Tasit.com üzerinden aldığı veriler arasından seçiyor.

Araç modelleri ve fiyatlarına ilişkin alternatifler yine aynı konuşma ekranı üzerinden sunuluyor ve kullanıcının tercihini belirtmesi isteniyor. Seçimini yapan ve irtibat bilgisini veren Facebook Messenger kullanıcısı, PayU tarafından hazırlanan güvenli ödeme sayfasına yönlendiriliyor ve ödemesini gerçekleştirerek kiralama işlemini sonlandırıyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın