Messenger’da artık ‘Bot’larla sohbet edeceğiz! Ama nasıl?

Sosyal ağ Facebook geliştirici konferansı f8’de, anlık mesajlaşma platformu Facebook Messenger için geliştirilen ‘Bot’ları tanıttıAylık aktif 900 milyon kullanıcıya erişen Facebook Messenger için geliştirilen bu sohbet botları (Chat Bot), online alışverişten, haber takibine, trafik ve yol durumundan, şirketlerin müşteri ilişkilerine kadar internet deneyimini baştan aşağı değiştirecek.

Geliştiriciler için kullanıma sunulan Bots for Messengerplatformu sayesinde Messenger üzerinden sadece arkadaşlarınızla sohbet etmekle kalmayıp, internette birçok işlemi anlık mesajlaşma platformu üzerinden yapabileceksiniz. Messenger Platform Beta olarak açılan bu yenilikle, sadece Facebook’un mesajlaşma uygulamasını kullanarak kişiselleştirilmiş bildirimler alınabilecek.

Sorularınızı yapay zeka cevaplıyor

bots-on-messengerHava ve trafik durumu güncellemeleri, e-ticaret sitelerinde yaptığınız alışverişlerin sipariş durumu bildirimleri, özelleştirilmiş haber ve güncel gelişmeler takibi gibi işlemler Messenger’da karşınızda herhangi bir kişi olmadan ‘Bot’lar tarafından otomatik olarak sunulacak.

Şirketlerin müşterilerine yaptığı SMS ve e-posta bildirimlerinin yerine geçmesi beklenen Facebook Messenger ‘bot’ları, kullanıcıların tüm iletişim kanallarını yapay zeka ile bir arada sunmayı hedefliyor. 

İlk olarak İngilizce olarak kullanıma açılan Messenger ‘bot’larını ilk kullananlar arasında ise CNN, HP, Disney, Bank of America, Burger King, Poncho, eBay, Expedia, Salesforce, 1-800-Flowers, HealthTap, Shopify, Spring ve Staples gibi kuruluşlar bulunuyor.

Haberler, hava durumu, sipariş ve fazlası

facebook-botlariÖrneğin, Messenger’da CNN’e “Headlines” (Manşetler) yazıp gönderdiğinizde, CNN’nin Facebook Bot’u size o günün manşetlerini getiriyor. Ya da hava durumu ‘Bot’u Poncho ile Messenger üzerinden yazışarak, bulunduğunuz veya merak ettiğiniz bir konumdaki günlük ve haftalık hava durumu tahminlerini alabiliyorsunuz. 

Online alışveriş sitesi Spring’in ‘bot’u ile yazışarak, aradığınız ürünü bulabiliyorsunuz. Ya da 1-800-Flowers ile yazışarak, çiçek sipariş edilebiliyorYine Hewlett Packard‘ın (HP) Messenger bot’u ile tüketiciler, anlık mesajlaşma uygulaması üzerinden yazışarak, fotoğraf ve diğer belgelerinin baskı siparişlerini verebiliyor. 

Bu işlemleri ve daha fazlasını yapabilmek için tek gereken ise Facebook Messenger’daki arama çubuğuna Bot’u olan şirketin ismini yazıp, sohbeti başlatmak. Kullanıcılar, bu ‘bot’lara Messenger’ın mobil uygulamasının yanısıra Web üzerinden de erişebilecek.

Facebook Messenger Bot listesi

Facebook-botsMessenger platformunu hali hazırda dünya çapında toplam 50 milyon şirketin kullandığına dikkat çeken Facebook’un verilerine göre bu şirketler Messenger üzerinden ayda toplam 1 milyardan fazla mesaj gönderiyor.

Bu rakamlardan hareketle tarayıcı tabanlı internet dünyası ile uygulama tabanlı mobil dünyayı birleştirmek için geliştirilen Facebook Messenger Bot’ları, önümüzdeki dönemde hızla yayılacağa benziyor. Bankaların ve e-ticaret sitelerinin müşteri hizmetleri bölümleri daha hızlı hizmet verebilmek için şimdiden  kendi Messenger Bot‘larını geliştirmeye başladı bile…

Facebook Messenger Platformu hakkında ayrıntılı bilgiye buradan, platformda yer alan ‘Bot’ların listesine şuradan erişebilirsiniz.

Facebook Messenger Bot’ları nasıl çalışıyor?


Yorumlar

yorum

2 comments

Bir Cevap Yazın