Facebook ve Microsoft okyanusa 6600 km’lik kablo döşüyor

Teknoloji devleri Microsoft ve Facebook, Atlantik Okyanusu’na ortak kablo ağı kuruyor. İspanyolca’da ‘dalga’ anlamına gelen “MAREA” adı verilen proje ile Facebook ve Microsoft, ABD’nin Virginia eyaleti ile İspanya’daki Bilbao kentini denizaltından birbirine bağlayacak. 6 bin 600 km uzunluğundaki dev kablo ile saniyede 160 terabaytlık veri taşınacak.

MAREA

MAREA, 6 bin 600 km uzunluğunda olacak

Evlerde kullanılan internet hızının ortalama 16 milyon katı veri taşıma kapasitesine sahip olan MAREA, teknoloji devlerinin ABD ile Avrupa arasındaki veri merkezlerini birbirine bağlayacak. 

Ağustos 2016’da başlayacak olan kablo döşeme işlemi Ekim 2017’de tamamlanacak. Telekomünikasyon operatörlerine alternatif kablo yatırımlarına hız veren Microsoft ile Facebook yalnız da değil.

Google da ABD’nin batı sahili ile Japonya arasında, ABD ile Brezilya arasında ve Asya’da belirli noktaları denizaltından birbirine bağlamak için yaptığı yatırımlarla kendi kablo ağını kuruyor.

162 yılda 351 denizaltı kablo ağı 

ilk-okyanus-kablo-sistemi

1854: Denizaltı kablo ağı sistemi

Teknoloji devlerinin kendi denizaltı kablo yatırımlarına yönelmesinin ardında ise 2 temel sebep bulunuyor: Bunlardan ilki artık kıtalararası veri transferi için kullanılan büyük telekomünikasyon operatörlerinin mevcut  altyapılarına para ödemek istememeleri. Diğeri ise küresel ölçekte artan veri trafiğinin artık mevcut altyapı ile taşınamaz duruma gelmesi.

submarine-cable-map

2016: Denizaltı kablo ağı sistemi

Telegeography’nin verilerine göre artan veri kullanımı ile birlikte uluslararası bant genişliği kullanımı 2013-2015 yılları arasında ikiye katlandı. 1854 yılında Kanada’ya bağlı Newfoundland adası ile İrlanda arasında döşenen telgraf hattı ile başlayan süreçte şu an itibariyle dünya genelinde 351 farklı denizaltı kablo sistemi bulunuyor.

Dünya genelindeki denizlerde bulunan hangi kablo sistemlerinin, nereden, nasıl geçtiğinini gözler önüne seren Telegeography’nin hazırladığı interaktif denizaltı kablo sistemleri haritasına buradan erişebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın