Twitter ve Facebook’ta sahte hesaplar nasıl şikayet edilir?

Sosyal ağlarda sıkça karşılaştığımız sahte hesaplar konusunda ilk yasal yaptırım için çalışmalara başlandı. İngiltere’de hazırlanan yasa tasarısına göre, Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal ağlar üzerinde sahte hesap açmak, bu hesaplar üzerinden diğer kişi ve kurumlara hakaret etmek, yalan beyanda bulunmak ve taciz içerikli mesaj yayınlamak suç olarak kabul edilecek.

Sosyal medya yasakları konusunda sicili pek de parlak olmayan Türkiye’de benzer bir çalışma henüz yok. Yasası olmadığı için de (‘Kanunsuz suç olmaz’ prensibi gereği) sahte hesaplar, bir kişinin adına Facebook/Twitter/Instagram… hesabı açılması, doğrudan bir suç unsuru oluşturmuyor. Ancak adı veya hesabı taklit edilen kişi veya kullanıcı, Türk Ceza Kanunu‘nda yer alan kişinin özel bilgilerinin izni dışında kaydedilmesi ve/veya kullanılması hükümleri kapsamında şikayetçi olabiliyor. Ancak yasal işlemin başlatılabilmesi için mağdur olan kişinin suç duyurusunda bulunması gerekiyor.

Şikayet etmek için bu yolları izleyin

Konunun hukuksal boyutu tartışıladursun, sosyal ağlarda adı ve markasının sahte hesabı ile karşılaşan kullanıcılar, ne yapmalı?  Sahte hesaplar için en basit çözüm ne?  Hiç şüphesiz ki cevap; Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal ağların “Sahte hesabı bildir/şikayet et” seçeneklerini kullanmak. 

facebook-logoFacebook’ta sahte bir hesabı şikayet etmek için:

1. (Sahte hesabın) Profiline gidin

2. Kapak fotoğrafındaki (…) simgesine tıklayın ve Şikayet Et‘i seçin

3. Şikayette bulunmak için ekrandaki talimatları izleyin.

 

twitter-logoTwitter’da sahte bir hesabı şikayet etmek için:

1. https://support.twitter.com/forms/impersonation adresine girin.

2. Şikayetinizle ilgili olarak size sunulan 6 seçenekten birini seçin.

3. Hesabın kullanıcı adını ve  e-posta adresinizi girip, “Gönder”e tıklayın.

 

instagram-logoInstagram’da sahte hesabı şikayet etmek için:

1. Profilin sağ üst köşesindeki simgeye dokunun

2. ‘Uygunsuz İçeriği Şikayet Et’ veya ‘Spam Nedeniyle Şikayet Et’e basın

3. Ekrandaki talimatları izleyin.

 

‘Sahte ürün kapsamında değerlendirilmeli’

Sahte hesap kullanarak bir markayı kötüleme, kişileri tehdit ve taciz etme eylemlerinin Türkiye’de de arttığını belirten AGC Hukuk Bürosu’ndan avukat Cevat Kazma, benzer bir tasarının Türkiye’de de hazırlanması gerektiğini ifade etti.

Sahte-HesaplarÖzellikle ünlü markalar ve kişiler adına sahte hesaplar açıldığını ancak taklit edenlere karşı bir yaptırımın bulunmadığını belirten Kazma, takma isimler altında diğer kişi ve kurumlara hakaret, tehdit içeren hesaplar hakkında caydırıcı bir cezalandırmanın olması gerektiğine değindi.

Bir markanın ismi, logosu kullanarak açılan hesapların, sahte ürün üretilmesi ile aynı şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirten Cevat Kazma, Bu tür eylemlerin marka imajına, kişilerin itibarlarına, kariyerlerine zarar verebileceği göz ardı edilmemeli” dedi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın