30 bin dolarlık VR kamerası Facebook Surround 360 tanıtıldı

Sosyal ağ Facebook dün başlayan geliştirici konferansı f8’de, sanal gerçeklik kamerası Facebook Surround 360’ı tanıttı.  2012 yılında 2 milyar dolara satın aldığı sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Rift ile son tüketicilere odaklanan Facebook’un Facebook Surround 360 ile hedefinde ise sanal gerçeklik için içerik üretenler var.

Hem üç boyutlu (3D) hem de 360 derece video içerikleri kaydedebilen bu kamerada, 4 MP’lik tam 17 lens bulunuyor. Yatay bir halka üzerinde konumlandırılan bu lenslerin 14’ü geniş açılı kemaralardan oluşuyor. Bu 14 kameraya ek olarak Facebook Surround 360’ın üzerinde bir balık gözü olmak üzere altında da 2 tane daha kamera yer alıyor.

Facebook-Surround-360-14K, 6K ve 8K çözünürlükte VR (sanal gerçeklik) içerikler kaydedebilen Facebook Surround 360, açık kaynaklı kod paylaşım ağı GitHub aracılığıyla geliştirilebilecek. Tarayıcı tabanlı yazılımıyla uzaktan kumanda edilebilen Facebook’un bu VR kamera sistemi donanımını alıp, geliştirmek isteyenlerin ödemesi gereken tutar ise tam 30 bin dolar (85 bin TL)!

Yüksek kalitede 360 derecelik sanal gerçeklik video filmleri çekmek isteyenler için geliştirilen Facebook Surround 360 ile üretilen içerikler, Oculus Rift ve Samsung‘un sanal gerçeklik gözlüğü Gear VR ile seyredilebilecek.

Bu yılın başında ön siparişe açılan Oculus Rift’in teslimatlarına ise 28 Mart itibariyle başlandı. Aralarında henüz Türkiye’nin olmadığı 20 ülkede satışa sunulan Facebook’un sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Rift’in satış fiyatı ise 599 dolar.

Facebook Surround 360’nın tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın