Türkiye’nin üçte biri Facebook’a ‘cep’ten giriyor, hem de her gün!

Sosyal ağ Facebook, Türkiye’de Facebook kullanan insanların büyük çoğunluğunun bunu mobil cihazlar üzerinden yaptığını ortaya koyan güncel kullanıcı sayılarını açıkladı. Son verilere göre 2015’in 3’üncü çeyreği itibariyle Türkiye’de her ay 34 milyonun üzerinde ve her gün 24 milyondan fazla insan Facebook’u mobil cihazları üzerinden ziyaret ediyor. Facebook’un Türkiye’ye ilişkin açıkladığı resmi veriler şu şekilde:

  • Türkiye’de Facebook’u her gün 27 milyonun üzerinde insan ziyaret ediyor.
  • 2 kişiden birinin Facebook hesabı olan Türkiye’de, her gün sosyal ağa girenlerin oranı yüzde 36‘yı buluyor. facebook-turkiye-kullanici
  • Her ay 34 milyondan fazla insan Facebook’u mobil cihazlar üzerinden ziyaret ediyor.
  • Facebook’u mobil cihazlardan her gün ziyaret edenlerin sayısı ise 24 milyonun üzerinde (toplam nüfusa oranı yüzde 33)
  • E-marketer’a göre Türkiye’de interneti olan insanların sayısı 44.7 milyonun üzerinde. Bu, Türkiye’de interneti olan insanların yüzde 88’inden fazlasının Facebook’ta olduğu anlamına geliyor.

Facebook’u açıklamasında sosyal ağın güncel küresel kullanım rakamları ise şöyle sıralandı:

  • Dünya genelinde her ay 1.55 milyar insan Facebook’u kullanıyor; Facebook’u her gün kullananların sayısı ise 1 milyarın üzerinde.
  • Android cihazlar üzerinden 1 milyar kişi olmak üzere Facebook’a mobil cihazları üzerinden giren insanların sayısı 1.39 milyardan fazla.
  • Dünyada 50 milyon insan, düşük bant genişliğine sahip kullanıcılara özel tasarlanan Facebook Lite’ı kullanıyor.
  • Facebook’ta günde 8 milyardan fazla video görüntüleniyor. 500 milyonun üzerinde insan her gün Facebook’ta video izliyor.

Matraş: İletişim için video tercihi yükselişte

Facebook’un Türkiye’deki popülerliğinin altını çizen Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Özkaya Matraş “Mobil, Türkiye’deki Facebook kullanıcılarının birincil tercihi olarak büyümeye devam ediyor ve mobilin bu önlenemez yükselişini, görsel iletişime kayış trendi izliyor” dedi.

Derya_Ozkaya_Matras_facebook

Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Özkaya Matraş

Türkiye’deki kullanıcıların ve pazarlamacıların yeni trendleri ve içerik formatlarını hızlı bir şekilde benimseyerek, Facebook’u yeni şeyler keşfetmek için kullandığına dikkat çeken Matraş, şöyle konuştu:

“Gündelik yaşantımızda koşuşturma içerisindeyken bile ‘an’ları paylaşabilmek ve bunu yaratıcı bir biçimde yapabilmek, online bağlantılara ve sohbetlere ilham veriyor.  Video da onlara, yepyeni bir iletişim ve bağlantı dünyasının kapılarını aralıyor. Türkiye’deki içerik oluşturucuların, girişimcilerin ve yerleşik markaların çoğunluğunun yaratıcı hikâyeleri özellikle video üzerinden anlatmak için Facebook’u tercih ettiklerini ve bu sayede dünyanın geri kalanına da örnek olduklarını görmek gerçekten çok ilham verici.”

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın