Sosyal ağ Facebook TV kuruyor!

Sosyal ağ Facebook, kendi televizyon platformu Facebook TV uygulaması için çalışmalara başladı. Facebook TV için özel bir uygulama geliştiren Facebook, bu yeni servisini Apple TV benzeri bir kutu sistemi üzerinden sunacak.

WSJ’nin “Facebook televizyon pazarına giriyor” başlığıyla duyurduğu habere göre sosyal ağ Facebook TV için kutu (set top box) üreticileri ile görüşmelere başladı. Facebook kullanıcılarının daha fazla video içeriği tüketmesi hedefiyle geliştirilen Facebook TV, sosyal ağın video reklamları ve yeni reklam gelirleri için de yeni bir platform olacak.

Konuya yakın kaynaklara dayandırılan habere göre Facebook bir yandan kutu üreticileriyle Facebook TV’nin geliştirilmesi çalışmalarını yürütürken, diğer yandan ise Facebook TV’nin merkezinde yer alması beklenen premium video içerikleri için yapımcılarla görüşmelere devam ediyor.

Apple TV’ye rakip olacak

Konuyla ilgili olarak Facebook’tan henüz resmi bir açıklama gelmezken, Apple‘ın TV platformu Apple TV‘ye rakip olması beklenen Facebook’un kutu üzerinden sunacağı TV uygulaması ile birlikte internet TV pazarında da dengelerin değişmesi beklenebilir.

2016 yılında canlı yayına odaklanan sosyal ağ, kullanıcıların canlı yayın yapabilmesi için Facebook Live ve 360 derece canlı yayınlar için ise Facebook Live 360’ın ardından canlı ses yayınları ve radyo için  Facebook Live Audio servisini duyurmuştu. Son olarak Facebook TV platformunun da eklenmesiyle birlikte sosyal ağ, yayıncılığın her alanına el atmış olacak.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın