Facebook, Çinli Xiaomi’yi gözüne kestirdi

Sosyal ağ Facebook, 2014 yılında adından en çok söz ettiren akıllı cihaz üreticisi olan Çinli Xiaomi’yi gözüne kestirmiş. 2014 yılının aralık ayında aldığı 1.1 milyar dolarlık yatırımla toplam değerini 45 milyar dolara çıkaran Xiaomi’nin CEO’su Lei Jun  ile geçen ay Pekin’de özel bir yemek yiyen Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, yatırım da dahil olmak üzere iki şirketin küresel pazarda birlikte neler yapabileceği üzerine uzun uzun konuşmuş.

Yasaklar ve siyaset engel oldu

Social-Media-in-China

Ne Facebook’tan ne de Xiaomi’den konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, Reuters’ın adını açıklamdığı bir kaynağa dayandırdığı habere göre iki tarafın “stratejik” görüşmleri, Xiaomi CEO’sunun ABD ile Çin arasındaki politik itilafların bu yatırıma engel olacağı kaygısı nedeniyle sona erdirildi. Olası yatırımın önündeki en ciddi engeli ise Çin’de Facebook’a erişimin yıllardır yasak olması oluşturdu.

Samsung ve Apple’ın ardından üçüncülüğe oturdu

iC1yJL

Yarın Pekin’de yeni amiral gemisi Mi5‘i tanıtacak olan Xiaomi, 2014 yılında dünyanın en büyük 3. akıllı telefon üreticisi ünvanını kazandı. 2014 yılının 3. çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre satışlarını yüzde 211 artırarak 17.3 milyona çıkaran Çinli şirket, yüzde 5.3’lük pazar payına ulaşıp Lenovo’yu geride bırakarak, Samsung ve Apple’ın ardından dünyada en çok akıllı telefon satan şirket olmuştu.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın