Facebook’ta Mark gitsin, yerine bağımsız bir başkan gelsin!

Sosyal ağ Facebook’un bir grup hissedarı Mark Zuckerberg’in yönetim kurulu başkanlığından alınmasını istedi. Hissedarlar, Facebook’un kurucusu, CEO’su ve aynı zamanda Facebook yönetim kurulu başkanı olan Mark Zuckerberg’in yerine bağımsız bir yönetim kurulu başkanı getirilmesini talep etti.

Hissedarların şirketin gündemine alınması talebiyle yayınladıkları bildiride Mark Zuckerberg’in 2012 yılından bu yana Facebook’un CEO’luğu ile Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini birlikte yürüttüğüne dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi: “Bu iki görevin tek kişi tarafından yerine getirilmesinin, şirketin yönetimini zayıflattığına ve hisse değerine zarar verdiğine  inanıyoruz.”

Intel’in eski başkanı Andrew Grove’dan alıntı da yapılan bildiride,  “Bu iki işin ayrılması bir şirketin anlayışının temelini oluşturuyor. Bir şirket, CEO’nun kum havuzu mudur? Yoksa CEO da bir çalışan mıdır? Eğer bir çalışansa, bir patrona ihtiyacı vardır ve o patron da yönetim kuruludur. Başkan da yönetim kurulunu yönetir. CEO nasıl kendi patronu olabilir?” denildi.

1500’den fazla hissedar imzaladı

Kar amacı gütmeyen bir tüketici örgütü olan SumOfUs’ta yayınlanan bildiriyi imzalayanların sayısı 333 bini aşmış. Ancak bu imzalayanların içinde gerçekten Facebook hissedarı olanların sayısı ise şimdilik 1500.

Mark Zuckerberg’in başkan olduğu Facebook Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşuyor:

Andreessen Horowitz’in kurucu ortağı Marc Andreessen, Bill and Melinda Gates Vakfı CEO’su Susan Desmond-Hellmann, Netflix CEO’su ve Başkanı Reed Hastings, North Carolina Üniversitesi’nden Erskine Bowles, Silikon Vadisi’nin önde gelen yatırımcılarından Peter Thiel, Facebook COO’su Sheryl Sandberg ve WhatApp’ın Kurucusu ve CEO’su Jan Koum.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın