‘Facebook zip indir’ özelliği ele verdi: Bizi 3.5 dolara ‘zip’lemişler!

100 milyona yakın Facebook kullanıcısının bilgilerinin Cambridge Analytica adlı veri analiz firması tarafından izinsiz olarak toplandığının ortaya çıkmasının ardından patlak veren skandalın boyutu büyüyor. “Sorunu çözeceğiz” diyen Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in kullanıcıların kendilerini daha rahat hissetmeleri için paylaştıkları bilgileri sıkıştırılmış (zip) dosya olarak indirebileceklerini  hatırlattı. Ancak yaşanan kriz, ‘Facebook zip indir’ özelliğiyle yeni bir boyut kazandı. 

Mark Zuckerberg, kapı kapı dolaşıp özür diliyor ama…

Facebook kullanıcılarının sosyal ağın hangi bilgilerini kimlerle paylaştığını öğrenmek için indirdiği bu ‘zip’ dosyalarındaki içerikler, ortalığı iyice karıştırdı. İndirilen bu dosyada kullanıcıların yalnızca temek hesap bilgileri, paylaştıkları fotoğraf, içerik ve yorumlar değil, çok detaylı kişisel  kayıtları bulunuyor.

Kimler bilgilerinize erişebiliyor?

“Zip” dosyasında bulunan “html” klasörünün içindeki “Reklamlar” bölümü, şirketlerin gözünden Facebook kullanıcılarının nasıl bir profili olduğunu da gözler önüne serdi. Bu bölümde yer alan “Reklam Konuları” ve “Senin iletişim bilgilerine sahip olan reklamverenler” listesi, kullanıcıların fark etmeden izin vermiş de olsa kimlerin hangi bilgilerine bir “tık” ile erişebildiğini gösterdi.

Aslında Facebook başta olmak üzere sosyal medya şirketlerinin çalışma modeli de tam olarak bu bilgilerin toplanıp, paketlenip reklamverenlere satılması üzerine kurgulu. Dünya çapında 2.1 milyarı aşkın kullanıcıya ulaşan Facebook’un gelirlerinin yaklaşık yüzde 99’u reklamlardan geliyor.

Bu reklamlardan gelir elde etmesini sağlayan ise hiç şüphesiz ki kullanıcıların beğenileri, ilgi alanları, neleri sevip neleri sevmediğinin göstergesi olan tepkileri ile profil ve kişisel bilgileri. Şirketler bu bilgilere dayalı olarak sosyal ağ üzerinde istedikleri hedef kitleye istedikleri ürün ve hizmetlerinin reklamlarının gösterimini yapabiliyor.

Reklamdan 40 milyar dolar kazanıyor

2017 yılında toplam gelirleri 40.6 milyar dolara ulaşan Facebook, bu gelirlerinin yüzde 98.5’ine karşılık gelen 40 milyar dolarlık kısmını bu tarz reklamlardan elde etti. Sosyal ağın 2017 yılı sonu finansal raporlarına göre Facebook’un dünya genelinde kullanıcı başına elde ettiği ortalama gelir 6.2 dolar iken, Avrupa’da 8.86 dolara, ABD ve Kanada’da ise 26.76 dolara kadar ulaşıyor.

Facebook’un kullanıcı başına ortalama geliri Asya & Pasifik’te 2.5 dolar iken diğer bölgelerde 1.9 dolara düşüyor. Sosyal ağ, kullanıcı başına gelirlerini ülke bazında değil, bölge bazında açıklıyor.

Türkiye’de pazarın % 90’ı ‘O’nda!

51 milyon kullanıcı sayısıyla dünyada en çok Facebook kullanıcısı olan 9. ülke konumundaki Türkiye için de resmi bir rakam açıklanmıyor. Ancak reklam sektöründen kaynaklar, sosyal medya reklamları alanında Facebook’un Türkiye’de yüzde 90’lık bir pazar payının olduğunu belirtiyor.

İnteraktif reklamcılık ajansı IAB’nin 2017 yıl sonu verilerine göre Türkiye’de geçen yıl 2.2 milyar TL’lik dijital reklam yatırımı yapıldı. Bu alanda sosyal medya reklam yatırımlarının tutarı ise 340 milyon TL’yi aştı. Ancak uzmanlar ölçülebilen bu rakamlara karşın, Facebook ve Google gibi platformların yurtdışı merkezleri üzerinden yapılan reklam harcamaları rakamlarının çok daha fazla olduğuna dikkat çekiyor.

Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre, Türkiye’de toplam dijital reklam pazarı 3 milyar TL’yi aşarken, Türkiye’deki şirket ve kurumların Facebook üzerinden yaptığı reklam harcamalarının 700 milyon TL ile 800 milyon TL arasında değiştiği ifade ediliyor. Bir başka deyişle bu harcama rakamı ve 51 milyon kullanıcı dikkate alındığında Facebook’un Türkiye’deki kullanıcı başına geliri de 3.5 ile 4 dolar arasında değişiyor.

Facebook arşivi nasıl indirilir?


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın