Facebook Zorbalığı Önleme Merkezi Türkiye için de açıldı

Sosyal ağ Facebook, gençler ve yetişkinlerin, zorbalık davranışları ve sonuçlarıyla etkili bir şekilde baş etmelerine yardımcı olacak önemli araçlar, stratejiler ve bilgiler sunduğu Zorbalığı Önleme Merkezi’nin Türkiye için kullanıma açıldığını duyurdu.

Facebook Zorbalığı Önleme Merkezi sayesinde artık Facebook’un şikâyet bağlantıları üzerinden zorbalık şikâyetinde bulunan kişiler siteye yönlendiriliyor ve üzücü bir deneyim yaşadıklarında ne yapacakları konusunda tavsiyelere erişebiliyor. Aynı zamanda merkezde, zor konuşmaları başlatmak için ipuçları gibi, yardım etmek isteyen yetişkinlere öneriler ve zorbalıkla suçlanan kişiler için bilgiler de sunuluyor.

facebook-safety-teamZorbalığı engelleme konusunda Türkiye’de yerel emniyet ortağı olarak Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile çalışan  Facebook’un EMEA Bölgesi Güvenlik Politikaları Müdürü Julie de Bailliencourt konuyla ilgili şunları söyledi: “Zorbalığı Önleme Merkezi, hizmetimizi kullanan insanlara – özellikle gençlere – koruyucu önlemler sunmak konusunda attığımız adımların bir parçası. Zorbalığı Önleme Merkezi ile ihtiyaçları olduğunda bu tarz bilgileri bir tık kadar yakınlarına getirerek, gençlerin hem çevrimiçi, hem de çevrimdışı dünyada karşılaştıkları zorbalık durumlarını daha etkin yönetmelerini ve bu anlaşmazlıkları çözmek için ihtiyaçları olan desteği sağlamayı umuyoruz.”

Gençler, ebeveynler ve eğitimciler için 

facebook-zorbalik-1

Facebook Türkiye Kamu Politikaları Sorumlusu Nilay Erdem ise, “Zaman zaman gerek günlük hayatımızda, gerekse çevrimiçi ortamlarda anlaşmazlıklarla karşılaşabileceğimiz bir dünyada yaşıyoruz. Bu yüzden insanlara bu tarz davranışlara maruz kaldıklarında üstesinden gelebilmeleri için yardımcı olmak ve gerekli araçları sunmak çok önemli. Türkiye’deki ebeveynler, gençler ve eğitimciler için bu girişimi sunuyor olmaktan dolayı çok heyecanlıyım. Umarım bu merkez onlar için yeni teknolojileri güvenli ve sorumlu kullanma ve bir şeyler yanlış gittiğinde ne yapmaları gerektiğini bilmeleri konusunda faydalı bir kaynak olur” dedi.

Hem günlük hayatta hem de online mecralarda zorbalıkla karşılaşıldığında ne yapılması gerektiği konusunda gençler, ebeveynler ve öğretmenlere yönelik bilgiler sunan Facebook Zorbalığı Önleme Merkezi‘ne buradan ulaşabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın