CES 2016’ın ilk şovunu FFZERO1 ile Faraday Future yaptı

ABD’nin Las Vegas kentinde yarın kapılarını açacak olan dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES 2016 öncesinde ilk büyük şov otomotiv sektöründen geldi. Elektrikli otomobil geliştiricisi Faraday Future, CES 2016 etkinliği çerçevesinde ilk konsept otomobili FFZERO1’i tanıttı.

Faraday-Future-FFZERO1-1“Geleceğin süper otomobili” olan tanıtılan FFZERO1, 1000 beygir gücünde tek kişilik bir elektrikli spor araç olarak tasarlanmış. 4 motoru bulunan FFZERO1, 100 kilometre hıza 3 saniyenin altında bir sürede ulaşabilecek. Aracın maksimum hızı ise saatte 322 kilometre.

Tasarımında Batman fimindeki otomobil Batmobile’den esinlenen FFZERO1, elektrikli araç denilince ilk aklan gelen üretici olan Tesla’ya rakip olacak şekilde geliştirilmiş. Sürücüsüne Formula 1 pilotu deneyimi de sunmayı hedefleyen ve önümüzdeki bir kaç yıl içinde üretimine başlanması hedeflenen konsept araç için 1 milyar dolarlık yatırım anlaşması yapılmış.

Yarış oyunu değil, akıllı telefonla çalışıyor

faraday-future-ffzero1-telefon

BMW‘nin i8 ve i3 modellerini yaratan isim olan Richard Kim’in imzasını taşıyan FFZERO1, tasarımının yanısıra teknolojisiyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. “Connected Car” teknolojisiyle tasarlanan aracın direksiyonuna akıllı telefon yerleştirilebiliyor. İnternet bağlanabilen aracın, navigasyonu, koltuk ve aydınlatma ayarları yine bu akıllı telefon üzerinden yapılabiliyor.

Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) gözlükleriyle de entegre edilebilen FFZERO1, sürücünün sezgisel hareketlerini algılayabilen bir kullanıcı arayüzüne sahip. Konsept otomobilin tüm sistemleri anlık olarak yine akıllı telefon üzerinden takip edilebiliyor. Ne zaman yollara çıkacağı henüz net değil ama FFZERO1’in konsept hali bile hem otomotiv hem de teknoloji tutkunlarını  şimdiden heyecanladırdı.

Mobil uygulaması şimdiden hazır

İşte yarış oyunlarıyla, otomobil teknolojilerini tek kişilik koltuğunda birleştiren FFZERO1…

Tanıtım videosu size yetmediyse, Faraday Future‘ın konsept otomobili için geliştirilen ve bugün yayınlanan mobil uygulamalarını akıllı telefonunuza şimdiden indirebilirsiniz. Uygulamaya, iOS için buradan, Android için ise şuradan erişebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın