Fenerbahçe’ye destek olmak isteyen taraftarlar Yandex’i nasıl kullanmalı?

Arama motoru Yandex’in Fenerbahçe Futbol Kulübü’nün yeni forma sponsoru olduğu anlaşmada yer alan “Bir kişi günde 35-40 kez Fenerbahçe Yandex üzerinden arama yaparsa, o kişi üzerinden Fenerbahçe, yılda 36 dolar kazanacak” maddesi, Fenerbahçe taraftarlarını şimdiden heyecanlandırdı.

“Fenerbahçe (FB) Yandex nasıl yapılır?” sorusu bir anda internetin gündemine de oturdu. Biz de arama motoru Yandex’i kullanarak takımına maddi destek sağlamak isteyen Fenerbehçeliler için bir rehber hazırladık. Unutmayın bu şekilde yapacağınız, her 1000 arama kulübünüze ortalama 3 dolar kazandıracak. Kolay gelsin…

 

1 – Tarayıcınızı değiştirmeden:

yandex-browser-fenerbahce

Kullandığınız internet tarayıcısının (browser) arama çubuğuna, www.yandex.com.tr/fb veya (fb.yandex.com.tr) yazıp, yaptığınız her arama kulübünüze maddi destek sağlayacak. Eğer internette arama yaparken, her defasında bu adresi yazmak istemiyorsanız, kullandığınız tarayıcının ana arama motorunu bir defa olarak www.yandex.com.tr/fb olarak değiştirip, kullanmanız da mümkün. Bunun için Chrome kullanıcılarının, “Ayarlar”ın (Settings) altındaki, “Arama Motorlarını Yönet” (Manage Search Engine) bölümünden “Yandex”i seçmesi ve sayfanın en altında bulunan yeni ekleme sekmesine www.yandex.com.tr/fb adresini ekledikten sonra, önce “Bitti”ye, sonra da “Varsayılan Yap”a tıklaması yeterli.

 

2 – Tarayıcınızı değiştirerek:

fb-yandex-indir

Eğer Fenerbahçe Yandex’e doğrudan internet tarayıcınız üzerinden yapacağınız aramalarla destek olmak istiyorsanız; https://browser.yandex.com.tr/fb  adresinde bulunan Fenerbahçe için özel hazırlanmış tarayıcının programını bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor. Windows ve Mac uyumlu olan bu kurulum dosyasını indirip, bilgisayarınıza kurduktan sonra, “Varsayılan tarayıcı yap” sekmesini işaretleyerek (zaten işaretlenmiş olarak geliyor) kurulumu tamamlayabiliyorsunuz.

 

3 – Akıllı telefonunuzdan:

yandex-browser-mobil-uygulamaYandex’in Türkiye’deki futbol kulüpleri Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş için özel olarak hazırlayıp sunduğu “taraftar browser”ları PC uyumlu. Dolayısıyla akıllı telefonlar için ücretsiz olarak sunulan Yandex Browser uygulamasının taraftar versiyonları şimdilik yok. Ama önümüzdeki birkaç hafta içinde Fenerbahçe Yandex Browser’ın Android ve iOS sürümleri de gelecek.

Ama siz cep telefonundan kullandığınız internet ile de hemen Fenerbahçe’ye destek olmak istiyorsanız; yapacağınız internet sorguları için www.yandex.com.tr/fb adresini kullanmanız yeterli. Mobilde varsayılan arama motorunuzu değiştirmek istiyorsanız, Chrome için şu anda sadece Google, Yahoo ve Bing seçenekleri bulunuyor.

Unutmadan, takımınıza para kazandırmak için arama yapmanız yeterli, arama sonuçlarına tıklamanız gerekmiyor. Ama siz yine de tıklayın, sonuçta bir şey arıyorsunuz 🙂 

“Yandex ile kulübüme nasıl destek olabilirim?” diye soran Fenerbahçe taraftarları aşağıdaki videoyu izleyebilir. 

GS ve BJK’liler için ise adres burası

Son bir not olarak şunu da belirtelim: Yandex‘in 2012 yılında Galatasaray ile yaptığı 5 yıllık, 2013 yılında ise Beşiktaş ile yaptığı 10 yıllık arama motoru işbirliği anlaşmaları da devam ediyor. gs-yandex
Yani, hem Galatasaray hem de Beşiktaş taraftarları için özel hazırlanan ana sayfaları veya “browser”ları kullananlar da kulübüne maddi destek sağlamış oluyor.  bjk-yandex

Tuttuğu takıma maddi kazanç sağlamak isteyen Galatasaraylılar’ın www.yandex.com.tr/gs adresi üzerinden arama yapması veya Galatasaray için özel hazırlanan ve https://browser.yandex.com.tr/gs adresinden ücretsiz olarak indirilebilen tarayıcısı kullanması yeterli.

Beşiktaşlı taraftarlar için ise adres www.yandex.com.tr/bjk veya https://browser.yandex.com.tr/bjk. Futbol kulüpleriyle yapılan arama motoru işbirliklerinde dikkat çeken en önemli fark ise Yandex logosundaki “kırmızı Y” harfinin, Fenerbahçe formasında “beyaz” olarak yer alacak olması.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın