FIFA 15 ile PES 2015 arasındaki 11 fark

Sevgilinizin veya dostlarınızın yerine FIFA veya PES’i tercih edeceğiniz zamanlar geldi. 2015-2016 sezonunun başlamasıyla tüm futbol meraklıları joystickleri eline almak için son hazırlıkları yaptı. En zor tercih ise kapıda. Geçen hafta satışa çıkan FIFA 15’mi yoksa PES 2015 mi? Grafik ve kontroller açısından neredeyse baştan sona kadar değişen bu iki oyun için bir rehber hazırladık. İşte FIFA 15 ile PES 2015 arasındaki 11 fark…

1- Chelsea, Akhisar’a karşı…

fifa-turkiye-super-ligi

Neden olmasın? Yaklaşık 4 yıldan beri lisans anlaşmaları imzalamayan Türkiye Futbol Federasyonu, bu yıl FIFA 15’te yer almaya karar verdi. Türkiye Süper Ligi’nde 18 takım oyunda var. Akhisar’dan lige yeni çıkan Balıkesirspor’a kadar… PES 2015’teyse yer alan Türk takımı sayısı ne yazık ki 2 ile sınırlı.

 

2- Arda Turan mı? Götze mi?

arda-turan-fifa-15

Hem FIFA 15 hem de PES 2015 arasındaki kapak savaşları bu yılda devam ediyor. FIFA yerelleştirdiği kapaklarla Türkiye’de Arda Turan’a baş köşeyi verdi. PES ise dünya ile aynı kapağı Türkiye’de de kullanarak Bayern Münihli futbolcu Mario Götze’ye yer verdi.

 

3- Motor bozuk abi

fifa-15-grafikleri

Grafik motorundan bahsediyoruz tabii ki. Özellikle futbol oyunlarında sık sık yenilenen grafik motorlarında büyük rekabet var. PES geçen yıl grafik motorunu değiştirmeyerek oyunseverleri büyük bir hayal kırıklığına uğratmıştı. Ancak şirket bu yıl grafik motorunu yenileyecek. FIFA ise geçen yıl kullandığı grafik motorundan oldukça memnun olduğu için yeni oyunda aynı motorla devam ediyor.

 

4- PES akıllandı

pes-2015-yapay-zeka

Son 3 sene itibari ile CPU tarafından sergilenen yapay zeka oyunuyla büyük iş başaran FIFA, bu sene de aynı bileşenleri kullanarak pek bir değişime gitmedi. Ancak PES 2015’te bu değişti. Geçtiğimiz yıllarda gerçekçi olmayan yapay zeka özelliklerinden dolayı sık sık eleştirilen PES, yeni oyunda biraz daha akıllanacak.

5- Takım oyunu oynuyoruz beyler

fifa-15-ultimate-team

FIFA, yeni oyundaki ‘Ultimate Team’ özelliğinde fazla bir değişikliğe gitmedi. Sadece oluşturulan yeni oyun kartlarına farklı fonksiyonlar getirildi.. PES 2015’teyse yine ne bir güncelleme ve ne de bir yükseltme var. PES kısaca olduğu yerde sekecek.

6- Hık demiş burnundan düşmüş

fifa-15-pes-2015-grafik

Biraz önce grafik motorlarından bahsetmiştik. Yine bu konuyla bağlantılı olan grafik detaylarındaysa kıran kırana rekabet var. Her iki oyunu yan yana koyunca FIFA’nın bu yıl da kazanan isim oluyor.

7-  Sponsor mu? O da ne?

pes-2015-fifa-15-sponsor

Alınan şirket sponsorları ve oyuncu, takım lisansların da hiç bir sorun çekmeyen FIFA, bu yıl da rahat bir nefes alıyor. Ancak, PES, yine ‘pes’ dedirtiyor. UEFA’nın bile lisans konusunda PES ile yaptığı anlaşma varken, PES’in hala bazı lig ve takımlarla anlaşamaması yine hayal kırıklığı yaratıyor.

8- Öğrenci indirimi istiyoruz

fifa-15-pes-2015-indirim

Oyun fiyatları da en az kalite kadar önemli. Geçtiğimiz hafta satışa çıkan FIFA 15, geçen yıla göre biraz daha pahalı. Örneğin, Playstation 3 için 199 TL,   Playstation 4 için ise 229 TL. Bu yüzden Kasım ayında Türkiye’de olacak PES 2015’in fiyatının biraz daha ucuz olması bekleniyor. Ama bu sizi çok ümitlendirmesin.

 9- Gol oldu yağdı

pes-2015-gol

PES’in geliştiricisi, Japon Konami daha çok neticeye odaklanan tarzla futbola yaklaşıyor. Bu yüzden gol atmak daha kolay. Ancak FIFA’nın geliştiricisi ABD’li Electronik Arts ise daha detaycı ve gerçekçi. Gol atmak ise daha zor.

10- Tamamen duygusal

fifa-15-pes-2015-para

Sonuç olarak oyunları geliştirenler daha fazla para kazanmak isteyen şirketler. 2009’dan sonra liderlik koltuğunu PES’e kaptıran Electronic Arts, koltuğunu 2014’te geri kazanmış olacak ki, satış rakamlarında FIFA çok büyük bir fark açmıştı. PES için 4 yıllık süren formatı değiştiren Konami, son versiyonda öyle bir motora geçmişti ki, adeta EA’ya ‘koltuğu al sende kalsın’ diyerek beklentilerin çok çok altında bir oyuna imza atmıştı.

11- Sunum önemli

fifa-15-metal-kutu

FIFA 15 ile sunum kalitesi bir çıta daha yükseldi ve tüm oyunları metal kutuyla raflara koydu. PES 2015’in ise plastik kaplarla kullanıcılara sunması gerekiyor. Her ne kadar ufak bir ayrıntı da olsa paketlerin tasarımı oyunseverlerin kararını etkileyebilir.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın