Yazılımcılar ile finansçılar, Finans Teknopark’ta buluşacak

Borsa İstanbul ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliğiyle oluşturulan finans alanında yazılım geliştirecek şirketlere ev sahipliği yapacak olan Finans Teknopark çalışmalarına başlandı. İstanbul Finans Merkezi vizyonunun yapı taşlarından biri olan teknopark için ilk başvurular http://finansteknopark.com.tr/ internet sitesi üzerinden 10 Haziran 2015’e kadar alınacak ve değerlendirmeler ise 29 Haziran 2015 tarihinde tamamlanacak. Sadece elektronik ortamda yapılacak başvurular sonucu Teknopark’ta 4 bin metre karelik alan şirketlere tahsis edilecek.

2016 yılında faaliyete geçecek

finans-teknopark1

Borsa İstanbul yerleşkesi içinde yaklaşık 10 bin metrekare büyüklüğündeki bir arazi üzerine inşa edilmesi ve 17 bin metrekare kapalı alana sahip olması planlanan proje inşaatının, 2016 yılı ortasına kadar bitirilip faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Finans odaklı tematik yapısı ile Türkiye’de bir ilk olan projenin tanıtım toplantısında konuşan Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç şunları söyledi: “Finans Teknopark’ta özellikle finans sektörüne yönelik yazılım geliştiren şirketlere öncelik tanıyarak, ülkemizin bu alandaki rekabet gücünü artırmayı amaçlıyoruz. Teknopark bünyesinde yer alacak finans sektörüne yazılım üreten firmaların bir arada olması finans sektörü için üretken bir ekosistem oluşturacak.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu da Finans Teknopark ile sektöre yeni girişimciler ve filiz şirketler (start-up) kazandıracak etkin bir kuluçka merkezi oluşturmak istedikklerini söyledi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın