FinTech İstanbul uluslararası ilk adımını Londra’da attı

Türkiye’den uluslararası düzeyde FinTech (Finansal Teknolojiler) girişimleri çıkarmak üzere yola çıkan FinTech İstanbul, 9-10 Şubat tarihlerinde dünyanın önde gelen FinTech girişimlerini bir araya toplayan “Finovate London” etkinliğinde yerini aldı.

Her yıl Londra’da düzenlenen ve 5 kıtadan pek çok farklı FinTech girişiminin ve bankaların katılımıyla gerçekleştirilen “Finovate London” etkinliğinde, 72 FinTech girişimi kendisini finans dünyasına tanıtma fırsatı buldu. FinTech girişimleri, finansal teknoloji alanında geliştirdikleri uygulama ve çözümleri, 7 dakikalık sunumlar halinde etkinliğe katılan 1500’e yakın profesyonel ile buluşturdu.

finovate_logoEtkinliğe Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve FinTech İstanbul ekibinin yanı sıra Türkiye’den Yapı Kredi, Akbank, İş Bankası ve Finansbank gibi bankaların üst düzey bilişim ve dijital lideri de katıldı. BKM’nin desteklediği FinTech İstanbul platformu, Finovate Londra konferansında çeşitli temasların ardından uluslararası işbirliklerinin de ilk adımlarını atmış oldu.

Hedefte, 2007 yılından bu yana Londra’nın yanısıra New York ve San Jose’de düzenli olarak gerçekleştirilen Finovate etkinliğinin Türkiye’ye de Finovate İstanbul adıyla taşınması da var.

Amaç: İstanbul’u FinTech başkenti yapmak

FinTech İstanbul’un kurucuları Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Direktörü İhsan Elgin ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Yazıcı, FinTech İstanbul olarak yapacakları işbirliklerine ve ziyaretlere Londra’dan başladıklarını, San Francisco ve Singapur‘un da eklenmesiyle birlikte, Türkiye’den çıkan FinTech girişimlerine 3 kıtada işbirliği fırsatları geliştireceklerinin altını çizdiler.

Etkinliğe katılan BKM Genel Müdürü Soner Canko ile FinTech İstanbul’un kurucuları Elgin ve Yazıcı, Türkiye’den çıkacak FinTech girişimlerine uluslararası sahnede ‘network’ anlamında avantaj sağlaması için oluşturulan FinTech Istanbul’un amacını, “İstanbul’u FinTech’in başkenti adaylarından biri yapmak” olarak gösterdi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın