Kickstarter ile doğan Pebble, Fitbit satın almasıyla tarih oldu

Giyilebilir teknoloji cihazları pazarında akıllı saat ve bileklik üreticisi Fitbit Pebble markasını satın aldı. 34 milyon dolar ile 40 milyon dolar arasında bir tutara gerçekleşen işlem sonucunda, Pebble markası tarihe karıştı.

Fitbit’ten yapılan açıklamada, satın alma işleminin 6 Aralık 2016’da tamamlandığı duyuruldu. Pebble tarafından da yapılan açıklama ile de bir Kickstarter projesi olarak doğan Pebble’ın şu ana kadar dünya genelinde 2 milyon cihaz sattığı belirtildi.

Pebble markasıyla artık yeni ürün çıkartılmayacağı, mevcut cihazlarda destek verilmeyeceği ve garanti sürecinin de sona erdiği duyuruldu. Açıklamada, Kickstarter üzerinden Pebble ürünlerinin geliştirilmesi için destek veren kullanıcılara,  paralarının 4-8 hafta içinde iade edileceği ifade edildi.

Pazar payında Samsung’u geride bırakacak

fitbit-saatleriPazar araştırma kuruluşu Canalys’in verilerine göre 2016 yılı 3. çeyreğinde dünya genelinde akıllı saat pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 60 büyüyerek, 6.1 milyona ulaştı. Apple‘ın Apple Watch‘unun yüzde 45.6’lık payla domine ettiği pazarda, Samsung’un payı yüzde 18.3.

Pazarda 3. Büyük oyuncu konumundaki Fitbit’in payı yüzde 17.2 iken, Fitbit’in bünyesine kattığı Pebble’ın payı ise yüzde 2.2. Satın alma sonrası ise Fitbit’in pazarda Samsung’u geçerek, ikinciliğe yerleşmesi bekleniyor.

Giyilebilir teknoloji alanında fitness/spor bileklikleri geliştiren Fitbit, 2007 yılında kuruldu. 2015 yılında New York Borsası’nda işlem görmeye başlayan şirketin piyasa değeri ise 1.8 milyar dolar seviyesinde.


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Pingback: Fitbit, Pebble Girişimini Satın Aldı ve Kapatacağını Açıkladı - Bilgitivi

Bir Cevap Yazın