En güzel fotoğrafınız 3 yılda silinmesin, çocuklarınız da görebilsin!

Elimizden düşmeyen akıllı telefonlarla tüm güzel anlarımızı resmedip, yıllarca dönüp sönüp bakmak istiyoruz ama mezuniyet töreniniz, sevgilinizle gittiğiniz ilk tatil, o dillere destan düğününüz, bebeğinizin ilk adımları, 3-5 yıl içinde resimlerde bile kalmayabilir. Fotoğraf ve videolarımızı sakladığımız aygıt veya uygulamaların son kullanma tarihlerinin olduğunu hiç düşündünüz mü? Eğer bırakın torunlarınıza, çocuğunuza bile 10 yıl sonra “Bak bu sensin” diyerek fotoğraflarını gösterebilmek istiyorsanız, “7 maddelik” bu yazımızı iyi okumanızı tavsiye ediyoruz…

1 – İki yıl size yeterse, harici ‘hard disk’te saklayın

digitalfoundry-2014-xbox-one-external-hard-drive-upgrade-guide-1407515196498

Hiç şüphesiz çoğumuzun fotoğraflarımız başta olmak üzere tüm dijital belgelerimizi saklamak için kullandığımız yöntem bu. Ancak ‘hard disk’lerimize birşey olursa, nelerimizi kaybedeceğimizi hiç düşündünüz mü? Üstelik sorunsuz olarak ortalama kullanım süreleri 5-7 yıl arasında değişen hard disk’ler için üreticiler bile 2 yıllık garantiyi ancak veriyor.

2 – Birkaç yıllığına da olsa USB bellek/SD kart’a atın

flashdrive

Daha küçük cihazlarda fotoğraflarınızı saklamak istiyorsanız, USB flash belleklerin kapasiteleri gün geçtikçe artıyor. 128 GB’lik flask disk veya SD kartların Türkiye’deki fiyatları 250 TL – 300 TL arasında değişiyor. Ancak bu küçük ve pratik ürünlerin de maalesef bir ömrü var. Kullanıcıların kayıt-silme döngüsüne göre 1 yılda bozulanı da var, 5 yılda bozulanı da. En dikkatli kullanıcının flash diskindeki fotoğraflar bile ortalama 8 yıl sonra  yok olabilir.

3 – CD’ye yazın (Eğer hala bilgisayarınızda varsa)

cd-dvd

Fotoğraflarınızı kaydedip saklayabileceğiniz bir diğer yöntem olan CD/DVD okuyucular, mobil cihazların yükselişiyle artık yeni nesil dizüstü bilgisayarlarda bile kendine yer bulamıyor. Kullanım süresi, tekrar yazılabilen formatlarında daha kısa (ortalama 2-5 yıl) olan CD/DVD/Blu-Ray disklerin ömrü 5 ile 7 yıl arasında değişiyor.

4 – Beş bin dolarınıza kıyın, ‘bulut’u kullanın

cloud-storage

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla artık bulut depolama servislerine iyice alıştık. Belgelerimize her yerden ulaşmamızı sağlayan Dropbox’tan, iCloud ve Google Drive’a kadar birçok alternatif de var. Gündelik kullanım için en pratik yol olan bulut depolama servislerinde kullanım süresi teorik olan sınırsız. ‘Hack’lenmesi de cabası…  1 TB’lik bir alan için 20 yılda ödemeniz gereken ortalama 2500 dolar ile 5000 dolar arasında değişen tutarı gözden çıkarsanız bile ya bu hizmetleri sunan şirketler, 10-20 yıl sonra sizin de tüm anılarınızla birlikte tarihe karışmış olursa?

5 – Fotoğraf yazıcısı alıp, teker teker basın

6a00d8358081ff69e201a3fc027443970b

“En iyisi geleneksel yöntemler” diyenler için de alternatif yok değil. Üşenmiyorsanız, Türkiye’deki fiyatları 200 TL seviyesine kadar inen bir fotoğraf yazıcısı alıp, binlerce fotoğraftan oluşan albümlerinizi tek tek yazdırabilirsiniz. Tabi binlerce fotoğraf basmak için, kaç yazıcı modeli eskitip, kaç gününüzü harcayacağınız sizin sabrınıza kalmış. Ev tipi ortalama bir fotoğraf yazıcısının da 2000-3000 baskıdan fazlaya garanti vermediğini de belirtelim. Kartuju ve baskı kağıdı masrafları da cabası…

6 – ‘Kapatıyoruz’ yazan fotoğrafçınıza bir uğrayın

33857657

Akıllı telefonların piksel piksel kameraları, en çok onların işini bozdu. Artık, kimse ne gidip 36 pozluk film alıyor ne de çektiği resimleri banyo için getiriyor. Ancak hem online hem de geleneksel dükkanlarıyla onlar hala  var. Herşeyin anlık olarak yaşandığı dijital çağımızda ne kadar pratik tartışılır ama, onlar USB bellekteki de SD karttaki de fotoğraflarınızı istediğiniz ölçülerde basıp size veriyor. 1000 fotoğraf bastırmanın maliyeti ise ortalama 300 TL.

7 – Tarihi eser bırakmak istiyorsanız, bu vaade göz atın

IMG_9312

Eğer fotoğraflarınızı torunlarınızın torunlarına ulaştırmak istiyorsanız, şu anda bunun için geliştirilmiş en ileri teknoloji M-Disc. LG ve Millenniata şirketleri tarafından üretilen 25 GB kapasiteli M-DISC’e kaydedilen verilerin 1000 yıl dayanacağını garanti ediliyor. Geleneksel optik disklerde kullanılan ışığa duyarlı organik tabakalar yerine daha kalıcı metal tabakalara kayıt yapılan M-Disc’lere veri yazabilmek için M-DISC uyumlu yazıcılar kullanmak gerekiyor. Disk fiyatı 5 dolar olan M-DISC uyumlu yazıcıların maliyeti ise 49 dolar ile 299 dolar arasında değişiyor

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın