Bu robot 60 bin çalışanı işinden etti!

Apple ve Samsung başta olmak üzere Acer, Dell, HP, Microsoft, Sony ve Toshiba gibi dünya teknoloji devlerinin üretim üssü olan Foxconn’da robotlar, 60 bin çalışanı işinden etti. Foxconn’un Çin’in Kunshan kentindeki fabrikasında işçilerin yerine geçen robotlar nedeniyle şirket çalışan sayısını 110 binden 50 bine düşürdü. Üstelik Foxconn robot çalışanlarının sayısını daha da artımayı planlıyor.

foxconn-robotlariBölgenin üretimden sorumlu resmi yetkisi Xu Yulian, South China Morning Post’a yaptığı açıklamada, “Foxconn fabrikasında üretim bandına robotların geçmesiyle çalışan sayısı 110 binden 50 bine düştü. Bu dönüşüm üretim maliyetlerimini de azalttı” dedi.

Xu Yulian, bölgede bulunan yüzlerce diğer fabrikanın da benzer bir yola girdiğini söyledi.

Geçen yıl 50 milyon adet dizüstü bilgisayar ve 20 milyonu aşkın akıllı telefon üretiminin gerçekleştiği Kunshan bölgesi, Apple’ın iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6c, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus üretiminin yanısıra iPhone 7’nin de üretimine ev sahipliğini yapmaya hazırlanıyor.

Yapay zekaya 600 milyon dolar yatırım yaptı

robot-isci

Sadece geçen yıl yapay zekaya dayalı otomasyon sistemleri için 600 milyon dolarlık yatırım yapan Foxconn’un fabrikalarında halen toplam 1.3 milyon çalışan bulunuyor. Ancak robotların yaygınlaşmasıyla birlikte bu sayısının azalması bekleniyor.

mcdonalds-15-dolarDanışmanlık şirketi Deloitte’un tahminlerine göre robotlar ve otomasyon sistemleri, gelecek 20 yıl içinde dünya genelinde çalışan sayısını yüzde 35 azaltacak.

Diğer bir deyişle robotlar, önümüzdeki yıllarda çalışan her 3 kişiden birinin işini kapacak…

Üstelik geçtiğimiz günlerde “35 bin dolarlık bir robot almak, verimsiz bir şekilde saatte 15 dolara patates kızartıp, kutulara koyan bir işçiden daha ucuz” diyen McDonalds’ın eski CEO’su Ed Rensi başta olmak üzere küresel şirketlerin ve üst düzey yöneticilerinin bu alana bakışı da çalışanlar açısından hayli acımasız!


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın