Teknoloji Bakanı Işık’ın üye olduğu yerli sosyal ağ Freelyshout nedir?

Ertan Aktaş ve Yasin Ersoy adlı iki girişimci tarafından kurulan yerli sosyal ağ Freelyshout, artık devletin gündemine de girdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, üye olup, kişisel internet sitesinde yayınladığı mesajla Freelyshout’a açık destek verdi. Bakan Işık’ın “Yerli üretime her alanda destek veriyoruz. Freelyshout’ı kuran gençlerimizi tebrik ediyorum” diyerek üye olduğu yerli sosyal ağ “Freelyshout nedir?” diye merak edenler için kısa bir inceleme hazırladık.

‘Sınırları kaldır, özgürce haykır!’

Öncelikle her ne kadar Bakan Işık, yeni üye olsa da Freelyshout, 2013 yılının Şubat ayında Gebze’de kuruldu. Sosyal ağların temel mantığına uygun şekilde “Sınırlarını Kaldır, Özgürce Haykır!” sloganına sahip olan Freelyshout’ta kullanıcıların yaptığı paylaşımlara “shout” adı veriliyor. “Shout” adı verilen bu paylaşımlarda herhangi bir karakter sınırlaması uygulanmıyor

3 sosyal ağı tek kanaldan kullan

Freelyshout-yerli-sosyal-agBu sosyal ağda paylaştığınız bir içeriği aynı anda Facebook, Twitter ve Foursquare hesaplarınızdan da paylaşabiliyorsunuz. Bunun için bu hesapları bir defaya mahsus olarak Freelyshout hesabınıza entegre etmeniz gerekiyor. Tanımlama işleminden sonra bu üç sosyal ağı tek kanaldan kullanabiliyorsunuz.

Freelyshout’ta yer alan “sosyal sorumluluk” bölümünden ise acil durumlar ve kan ihtiyaçları gibi paylaşımlar yapılabiliyor.

‘RT’ yerine ‘reshout’, ‘fav’ yerine ‘tebrikler’

Yerli sosyal ağ Freelyshout’ta yazı içerikli paylaşımların yanısıra, çizerek paylaşım yapabileceğiniz “Çiz-Haykır” bölümü de bulunuyor. Facebook’tan aşina olduğumuz kullanıcıların paylaşımlarına ekleyebildiği ruh halleri (mutlu, kızgın.. vb.) de sunulan özellikler arasında. Twitter’dan alıştığımız “retweet”, Freelyshout’ta kendine “reshout”; “fav” ise “tebrikler” adıyla yer buluyor.

Ne kadar özgürce haykırabileceğiz!

Freelyshout-logoTwitter, Facebook ve YouTube yasaklarının gündemde düşmediği Türkiye’de “Freelyshout ile sınırlarını kaldır, Özgürce Haykır!” sloganıyla hayata geçen soyal ağ, bu iddiasını ne kadar süre koruyabilecek? Ya da internet erişim yasaklarına ne zaman takılacak? Takip edip göreceğiz. Bu arada umarız, Freelyshout da Twitter ve Facebook gibi “Şeffaflık Raporları” yayınlar da “hangi kurum hangi içeriklerin kaldırılmasını istemiş” öğrenebiliriz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın