Fuat Avni’nin Twitter ile imtihanı!

Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine, sosyal medyada Türkiye’nin en sıkı takip edilen hesabı olan Fuat Avni’nin Twitter hesabına erişim engellendi. Devlet içinden sızdırdığı bilgilerle, ne zaman ne olacağını nokta atışlarıyla tahmin ederek, sürekli gündem oluşturmayı başaran Fuat Avni’nin Twitter hesabı ilk kez geçtiğimiz yıl yerel seçim döneminde engellenmişti. 2014 yılında Hükümetin, Twitter ile ilişkilerini kuvvetlendirmesinden sonra hesapları ‘askıya alma’ kararları hızlı bir şekilde uygulanmaya başlanırken, bu uygulamalardan ilki de ’@avnifuat’ hesabında yapılmış ve Fuat Avni  hesabına erişim engellenmişti.

Yeni hesabını açıkladı

Fuat Avni’ye yönelik ikinci engelleme olayı ise dün yaşandı. @avnifuat hesabının kapatılmasından sonra @fuatavnifuat hesabını kullanmaya başlayan Fuat Avni, kısa sürede yüz binlerce takipçiye ulaştı. Ancak emniyete yapılan operasyonları önce haber veren @fuatavnifuat hesabı, hükümetin devreye girmesiyle askıya alındı.

Fuat Avni ise hesabını bir kez daha değiştirdi ve @fuatavni_f hesabına geçti. Bu hesap, hızlı bir şekilde 170 binden fazla takipçiye ulaştı. Yeni hesabından açıklama yapan Fuat Avni, bu kez yedek hesabını bile paylaştı. Buna göre ‘@fuatavni_f’ hesabının kapatılması durumunda Fuat Avni, @fuataliavni hesabını kullanmaya başlayacak.

fuat-avni-yeni-twitter-hesabi

Rekortmen açık ara Türkiye

Kapatılan hesaplardan bahsetmişken bu konuda maalesef Türkiye’nin açık ara lider olduğunu ifade edebiliriz. 2014 yılında hükümetlerden Twitter’a bildirilen tweet sildirme talepleriyle Türkiye rekor kırmayı başarmıştı. Twitter’ın açıkladığı rakamlara göre 2014 yılının ilk 6 ayında Türkiye’den 304 hesap ile ilgili 183 tweet silme talebi geldi ve bu talepler doğrultusunda ilgili mesajlar silindi. Ayrıca 17 hesap da askıya alındı. Daha da çarpıcı olanı ise geçen yılın ilk yarısında hükümetler tarafından Twitter’a iletilen içerik kaldırma taleplerinin yüzde 74‘ü tek başına Türkiye’den gitti.

Twitter’ın hükümetlerden gelen içerik kaldırma ve hesap bilgisi taleplerini buradan inceleyebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın