Galatasaray’ı 4 gol yemekten kurtaracak 4 teknoloji

Bu sezon 8’i Türkiye, 4’ü Avrupa’da olmak üzere sahaya çıktığı 12 resmi maçta toplam 23 gol yiyen Galatasaray, defanstaki sorununa çözüm araya dursun, dünya futbol endüstrisi averajı, yeni nesil teknolojilerle yapıyor. Bunun cezası ise Borussia Dortmund ve Başakşehirspor’dan yenilen 4’er gol. İşte Galatasaray’ı 4 gol yemekten kurtaracak 4 teknoloji…

1- Gözlere akıl

google-glass-futbol

Atletico Madrid işi çözmüş. Geçtiğimiz sezon Atletico Madrid yardımcı koçu German Burgos, oyuncular takip edebilmek için Google Glass kullanıyor. Google Glass için geliştirilen özel bir analiz uygulamasıyla çalışan akıllı gözlük, futbolcuları an an kaydediyor. Teknik ekip ise maç sonunda önemli bir verinin sahibi oluyor. Bu veriler ise yeni taktiklerde kullanılıyor.

2- 360 derecede 64 hedef

Vorstellung des  Footbonauten

Galatasaray’ı son 2 haftada iki kez 4 gol atıp yenen Alman Borussia Dortmund ‘Footbonaut‘ adı verilen yeni nesil antrenman sistemini ilk kullanan profesyonel futbol kulübü. Özellikle genç oyuncuları teknik kapasitelerini artırmayı amaçlayan sistemde, 360 derecede 64 hedef bulunuyor. Tamamen otomatik olan sistemde futbolcuların çabukluk ve isabet oranları kaydediliyor. Antrenman sonrası istatistikler sisteme kaydoluyor.

3- Hız sensörlü krampon

adidas-f5-futbol

Türkiye’deki futbolcular allısından morlusuna rengarenk modellerini ayaklarından çıkarmıyor ama bu kramponlar sadece hava atmak için giyilmiyor. Örneğin Adidas’ın miCoach uyumlu adizero f50 kramponunun taban kısmında hız sensörü ve performans takip sistemi bulunuyor ve bu sayede futbolcunun hareketleri 360 derecelik açıyla yakalanabiliyor. Ayrıca ortalama hız, sprint süresi, mesafe, kısa adım ve uzun adım değerlerini de ölçülebiliyor. Bu veriler daha sonra kablosuz bir şekilde akıllı telefon veya PC’lere aktarılabiliyor.

4- Brezilya’ya bile 7 gol yedirtti

sap-hana-futbol

Herkesin ağzında olan ‘big data’ yani büyük veri kavramı artık futbolda. Veri analizi yapan SAP’ın geliştirdiği HANA adındaki yazılım maçtaki tüm verileri kaydediyor. Almanya’nın Dünya Kupası’nda kullandığı bu sistem hiç şüphesiz en başarılı örnekler arasıdan. Hatta Almanya’nın Brezilya’yı tarihi 7-1’lik skorla yenmesinin en büyük sebebinin bu olduğu ifade ediliyor.

Bonus: Lazer pointer ne güne duruyor

lazer-pointer-futbol

Türk taraftarların vazgeçilmez bir aksesuarı lazer pointerlar, karşı takıma kullanılan en büyük kozlardan. Kale arkasındaki taraftarların alacağı bu önlem ile özellikle hava toplarına karşı en garantili önlem alınabilinir. 🙂


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın