Galatasaray – Fenerbahçe maçı 360 derece VR gözlükle izlendi

Ziraat Türkiye Kupası finalinde Galatasaray ve Fenerbahçe’nin karşı karşıya geldiği maçta, Turkcell ve yayıncı kuruluş tarafından Türkiye ilk kez bir futbol maçında canlı yayında sanal gerçeklik (VR) teknolojisi kullanıldı. Antalya’da oynanan karşılaşmayı futbolseverler İstanbul’da Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan ile birlikte sanal gerçeklik teknolojisi ile izledi. Galatasaray Fenerbahçe maçı 360 derece sanal gerçeklik gözlüğünde taşındı.

Murat ErkanYayıncı kuruluş ATV tarafından 12 ayrı kamera ile 360 derece canlı çekim yapılan karşılaşmanın görüntüleri Turkcell’in 4.5G şebekesine aktarıldı. İstanbul’daki Turkcell şebekesine gelen 360 derece maç yayını, burada GollerCepte üzerinden Samsung‘un sanal gerçeklik gözlüğü Samsung Gear VR cihazıyla 360 derece izlendi.

Yeni sezonda da olacak

4.5G’nin hayatımızın her alanına girdiğini söyleyen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan, “Şimdi 4.5G’nin hayatımıza nasıl yenilikler kattığını görüyorsunuz. Eğer 4.5G ve fiber gibi yüksek hız ve kapasite sunan teknolojiler olmasaydı bu karşılaşmayı sanal gerçeklik ortamında izleme şansımız olmayacaktı” dedi.

Sanal gerçeklik teknolojisinin önümüzdeki dönemde farklı alanlarda ve çok farklı şekillerde kullanılacağını belirten Erkan, “Özellikle spor ve eğitim alanları başta olmak üzere içerik tarafını önümüzdeki dönemde zenginleştirmek için çalışıyoruz” diye konuştu. Verilen bilgiye göre yeni sezonda bazı özel maçları taraftarlar Turkcell GollerCepte uygulaması ile 360 derece izleyebilecek. Samsung Gear VR

Platinum’lulara ücretsiz

Samsung Gear VR gözlükleri, Samsung Galaxy S6 edge , Samsung Galaxy S7 veya Samsung Galaxy S7 edge’i Turkcell Platinum müşterilerine ücretsiz olarak sunuluyor. Platinum müşterisi olmayan Turkcell’liler ise bu gözlüğü ayda 5.90 TL’den başlayan ve 36 aya varan ödeme seçenekleri ile satın alabiliyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın