Galaxy Note 7 alanlar ne yapmalı? [Değişim ve İade Seçenekleri]

Samsung’un batarya sorunu nedeniyle ikinci kez satışının durdurulma aşamasına geldiği Galaxy Note 7, resmen Güney Koreli şirketin ve asıl olarak da kullanıcılarının başına dert oldu! Galaxy Note 7 Değişim Programı ile bu ayın başında dağıtımına başlanan yeni cihazlarda da aynı soruna rastlanıldı. Bunun üzerine ABD’deki operatörler (AT&T, T-Mobile, VerizonSamsung’un yeni seri Galaxy Note 7 satışlarını da askıya aldı.  Samsung’tan konuyla ilgili resmi bir açıklama henüz yok. Peki bu koşullarda Türkiye’de Galaxy Note 7 alanlar ne yapmalı?

Samsung Türkiye’nin ithal etmiş olduğu veya yurtdışından diğer yollarla getirilen Galaxy Note 7’yi satın alan kullanıcılara sunulan seçenekler şunlar:

galaxy-note-7-pesin

Peşin alan ne yapmalı?

Hem Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) hem de Samsung Türkiye’nin yaptığı duyuruya göre Galaxy Note 7 alanlara, satın aldıkları noktalardan para iadesi veya ileri bir tarihte yenisi ile değişim seçeneklerini uygulanıyor. Bu kapsamda, ürünü satın almış olduğunuz noktaya, faturasıyla birlikte götürüp, ürünü iade etmek şartıyla ödediğiniz tutarı (para iadesi) geri alabilirsiniz.

Kontratlı alan ne yapmalı?

Cihazı aldığınız operatöre (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom) faturasıyla birlikte götürerek, Galaxy Note 7’nin iadesini yapabilirsiniz. Cihazı geri alan operatör, tarifeniz üzerindeki cihaz taahhüdünü silecek. Bunun karşılığında herhangi bir ceza (taahhüt bozma bedeli) ödemeyeceksiniz. Daha önceden Galaxy Note 7 için ödediğiniz cihaz taksitleri var ise, bunlar da faturanıza indirim olarak yansıtılarak, silinecek. (Ya da abone, bu tutarın banka hesabına aktarılmasını isteyebilecek)

Yurtdışından getiren ne yapmalı?

Samsung Türkiye’nin ithal etmediği veya yurtdışından Türkiye’ye diğer yollardan getirilmiş Galaxy Note 7’ler için iade seçeneği yok, yapabilecekleri tek şey değişim.yurtdisi-galaxy-note-7

Bu şekilde yurt dışından Galaxy Note 7 alanların değişim işleminden yararlanabilmeleri için telefonun IMEI numarasını BTK’ya kayıt ettirmiş olması gerekiyor. IMEI’sini Türkiye’de kayıt altına alan Galaxy Note 7 kullanıcılarına, ürünler temin edildikçe yeni Galaxy Note 7 ile değiştirme imkanı tanınacak.

Galaxy Note 7’yi yurtdışından getirip, IMEI’sini Türkiye’de kayıt ettirmeyenler ise değişim imkanından da yararlanamayacak.

Değişim için ne yapmalı?

Eski Galaxy Note 7’yi, yeni bir Galaxy Note 7 ile değiştirilmesi için önce Samsung İletişim Hattı’nı (444 77 11) aramak ve değiştirme talebinizi iletmek gerekli. Yeni Galaxy Note 7’ler temin edildikçe, Samsung Türkiye kullanıcılarla irtibata geçip, hangi servis noktasından ürünün değiştirilebileceği iletecek. Eğer ürününüzü yeni Galaxy Note 7 ile değiştirmek istemiyorsanız, diğer Samsung telefon modelleriyle  de değiştirebileceksiniz. Kullanıcı, aradaki fiyat farkını talep edebilecek. Bu işlem için ürünü satın almış olduğunuz noktaya başvurabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın