Galaxy Note 7 patladı, Apple’ın değeri zirveye çıktı!

Akıllı telefon pazarında Samsung’un Galaxy Note 7 sorunlarıyla boğuştuğu son bir ayda rakibi Apple, piyasa değerine 70 milyar dolar ekledi. En son Samsungun Galaxy Note 7 satışlarını tekrar durdurduğunu açıklamasıyla borsada işlem gören Apple hisselerinin fiyatı 116 doları da geçerek, 2016 yılının en yüksek seviyesine çıktı. Diğer bir deyişle Samsung’un başını ağrıtmaya devam eden Galaxy Note 7 iPhone 7 satışlarını artırarak, Apple’a yaradı.

samsung-galaxy-note-7-topluyor9 Eylül 2016’da 556 milyar dolar olan Apple’ın piyasa değeri 10 Ekim 2016 itibariyle 626 milyar doları buldu. Bu süreçte Apple’ın Nasdaq Borsası’nda işlem gören hisseleri de yaklaşık yüzde 13.5’lik artışla 103 dolardan 117 dolara çıktı. 

Bataryasındaki sorun nedeniyle son bir ayda 2 defa satışları durdurulan Galaxy Note 7’nin etkisiyle Samsung’un Güney Kore borsasında işlem gören hisseleri ise aynı dönemde yüzde 5.5 değer kaybetti.

15 milyon adet iPhone 7 daha fazla satacak

iphone-7-satis

Galaxy Note 7’den kaynaklanan sorun nedeniyle Samsung’un şu ana 1 milyar dolarlık zarar elde ettiği tahmin ediliyor. Reuters’a göre ise yeni Galaxy Note 7‘lerin de satışlarının tamamen durdurulması, Samsung’u 19 milyon adetlik bir cihaz satış hacminden ve toplamda 17 milyar dolarlık bir gelirden edecek.

Analistler, Apple’ın geçen ay tanıtıp, satışa sunduğu iPhone 7 ve iPhone 7 Plus satışlarının, Samsung’ta yaşanan durumdan olumlu etkilendiğine dikkat çekiyor.

S&P analisti Angelo Zino’nun paylaştığı tahminlere göre Galaxy Note 7 sorunu nedeniyle içinde bulunduğumuz 2016 yılının son çeyreğinde Apple’ın iPhone 7 satışları 15 milyon adet artacak. Bu rakam, Galaxy Note 7’nin bataryasında çıkan sorun öncesi yapılan iPhone 7 satış tahminlerine, göre yüzde 7 daha fazla bir satış adedini gösteriyor.


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Pingback: Galaxy Note 7 Patladı, Apple’ın Değeri Zirveye Çıktı! – Bilgitivi

Bir Cevap Yazın