Galaxy Note 7 kullanıcıları ne yapmalı?

Pilinden kaynaklanan sorun nedeniyle satışları geçici olarak durdurulan Galaxy Note 7 ile ilgili olarak Samsung‘un Türkiye biriminden “Galaxy Note 7 Kullanıcılara Önemli Bilgilendirme” başlığıyla, Galaxy Note 7 kullananlar için önemli uyarılara yer verilen yeni bir açıklama geldi.  “Samsung Electronics Türkiye olarak tüm Galaxy Note 7 kullanıcılarımızın Galaxy Note 7 Değişim Programı’na en kısa sürede katılmalarını önemle talep ediyoruz” denilen açıklamada, yeni Galaxy Note 7 ürünlerini Türkiye’ye getirmek ve kullanıcıların mağduriyetlerini gidermek için çalışmaların hızlandırıldığı belirtildi.

‘Kullanmayı bırakın, cihazınızı kapatın’

Açıklamada, “Samsung Electronics Türkiye olarak tüm Galaxy Note 7 kullanıcılarımızdan telefonlarını kullanmayı durdurmalarını, cihazlarını kapatmalarını ve şu anda devam etmekte olan Galaxy Note 7 Değişim Programı’na en kısa sürede katılmalarını önemle talep ediyoruz” denildi.

Samsung Electronics Türkiye’den yapılan bilgilendirmede kullanıcıların Galaxy Note 7 ile ilgili sorularınının cevaplarına da yer verildi. Buna göre Galaxy Note 7 kullanıcılarını ilgilendiren 15 önemli soru ve cevabı şu şekilde:

1- Bu süreç Galaxy Note 7 ürününü toplatma kararı mıdır?

Dünya çapında pilden kaynaklanan çok az sayıda vaka yaşanmasına ve ülkemizde bilgimiz dahilinde herhangi bir vaka yaşanmamış olmasına rağmen, kullanıcı güvenliğini en ön planda tuttuğumuz için Galaxy Note 7 ürününü gönüllü olarak yenisiyle değiştirme kararı alınmıştır. Bu süreç içerisinde Note 7 kullanıcılarımızdan ürünlerini kullanmayı durdurmalarını, cihazlarını kapatmalarını ve başlatmış olduğumuz Galaxy Note 7 Değiştirme Programı’na katılmak için 444 77 11 nolu telefondan Samsung Çağrı Merkezi’ni aramalarını önemle talep ediyoruz.

2 – Samsung Galaxy Note 7’de yaşanan durum nedir?

Galaxy Note 7’lerde pilden kaynaklanan bir sıkıntı olduğu tespit edilmiştir. 1 Eylül 2016 itibariyle dünya çapında Galaxy Note 7’lerde pilden kaynaklanan vaka sayısı çok düşüktür.

yanan-note-7Piyasada bu durumdan etkilenmiş olabilecek pilleri tespit etmek adına tedarikçilerimizle beraber titiz bir inceleme gerçekleştiriyoruz.  Dünyada milyonlarca adet satılmış olan Galaxy Note 7’ler içerisinde sadece 35 adet vaka bildirilmiştir.

Belirtmek isteriz ki, ürünlerimiz yürürlükteki tüm mevzuata uygun olarak ithal edilerek satışa sunulmuştur ve ülkemizde şu ana kadar bilgimiz dahilinde hiç bir vaka yaşanmamıştır. Kullanıcılarımızın güvenliği bizim için birincil derecede önemlidir. Bu nedenle Samsung Electronics Türkiye olarak BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) ile yapılan görüşmeleri de dikkate alarak ülkemizde Galaxy Note 7 satışlarının geçici olarak durdurulması kararı alınmıştır.

3- Bir Galaxy Note 7 kullanıcısı olarak seçeneklerim nelerdir?

Samsung Türkiye’nin (Samsung Electronics İstanbul Pazarlama ve Ticaret Ltd. Şti) ithal etmiş olduğu Galaxy Note 7 ürünlerini satın alan kullanıcılarımızın seçenekleri şunlardır:

  • Galaxy_Note7_blackGalaxy Note 7’nizin yeni bir Galaxy Note 7 ile değiştirilmesi için bir an önce Samsung İletişim Hattı’nı arayınız (444 77 11) ve değiştirme talebinizi iletiniz. Yeni Galaxy Note 7’ler elimize ulaştığında İletişim Hattı’mız sizinle irtibata geçip hangi servis noktasından ürününüzü değiştirebileceğinizi iletecek. Ürün değişiminiz gerçekleşinceye kadar elinizde olan yedek bir telefonu kullanmanızı öneriyoruz. Eğer yedek bir telefonunuz yoksa Samsung İletişim Hattı’ndan geçici bir telefon talep edebilirsiniz. Bu geçici telefonu, İletişim Hattı’nın size belirteceği Samsung Servis noktasından kullanım sözleşmesi imzalayarak Kurban Bayramı sonrasında temin edebilirsiniz. Geçici telefon temininde lojistik sebeplerden dolayı gecikmeler yaşanabilir. Yeni Galaxy Note 7 ürünleriyle değişimin Ekim ayının ortasından sonra yapılmasını öngörüyoruz. Bunun için bir an önce Samsung İletişim Hattı’nı arayınız (444 77 11) ve telefonunuzu yeni Galaxy Note7 ile değiştirme talebinizi iletiniz.
  • Yeni Galaxy Note 7’ler elimize ulaştığında İletişim Hattı’mız sizinle irtibata geçip hangi servis noktasından ürününüzü değiştirebileceğinizi iletecek. Ürün değişiminiz gerçekleşinceye kadar Samsung İletişim Hattı’ndan geçici bir telefon talep edebilirsiniz. Bu geçici telefonu, İletişim Hattı’nın size belirteceği Samsung Servis noktasından kullanım sözleşmesi imzalayarak temin edebilirsiniz. Geçici telefon temininde lojistik sebeplerden dolayı gecikmeler yaşanabilir.
  • Eğer ürününüzü yeni Galaxy Note 7 ile değiştirmek istemiyorsanız, diğer Samsung telefon ürünleriyle değiştirebilirsiniz ve aradaki fiyat farkını talep edebilirsiniz. Bu işlem için ürünü satın almış olduğunuz noktaya başvurunuz. Galaxy Note 7’nizi teslim etmeniz durumunda, öncesinde verilerinizi yedeklemenizi öneriyoruz. Bunun için Samsung Akıllı Anahtar (SmartSwitch) uygulamasını kullanabilirsiniz. 

4- Galaxy Note 7 ürünümü kontratlı olarak GSM operatöründen satın aldım. Seçeneklerim nelerdir?

Galaxy_Note_7_gold

  • Galaxy Note 7’nizin yeni bir Galaxy Note 7 ile değiştirilmesi için bir an önce Samsung İletişim Hattı’nı arayınız (444 77 11) ve değiştirme talebinizi iletiniz. Yeni Galaxy Note 7’ler elimize ulaştığında İletişim Hattı’mız sizinle irtibata geçip hangi servis noktasından ürününüzü değiştirebileceğinizi iletecek.
  • Ürün değişiminiz gerçekleşinceye kadar elinizde olan yedek bir telefonu kullanmanızı öneriyoruz. Eğer yedek bir telefonunuz yoksa Samsung İletişim Hattı’ndan geçici bir telefon talep edebilirsiniz. Bu geçici telefonu, İletişim Hattı’nın size belirteceği Samsung Servis noktasından kullanım sözleşmesi imzalayarak Kurban Bayramı sonrasında temin edebilirsiniz. Geçici telefon temininde lojistik sebeplerden dolayı gecikmeler yaşanabilir.

5- Galaxy Note 7’yi yurt dışından aldıysam ya da satın aldığım ürün Samsung Türkiye’nin ithal etmediği (Türkiye’ye diğer yollardan getirilmiş olan) bir telefon ise seçeneklerim nelerdir?

Bu telefonların değişim işleminden yararlanabilmeleri için ürünün Elektronik Kimlik Bilgisinin (IMEI) Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından kayıt altına alınmış olmaları gerekmektedir. Bu şekilde kayıt altında olan Galaxy Note 7 ürünleri için değişik bir Samsung telefonuyla değiştirme seçeneği mümkün olmayıp, ürünler temin edildikçe yeni Galaxy Note 7 ile değiştirme imkanı tanınacaktır.

6- Yeni verilecek Galaxy Note 7’ler hiç kullanılmamış telefonlar mı olacak?

Değişim için yeni üretilmiş, hiç kullanılmamış, orijinal kutusunda Galaxy Note 7’ler verilecektir.

7- Yeni Galaxy Note 7’lerin güvenli olduğundan nasıl emin olabilirim?

Samsung yeni Galaxy Note 7’ler için beraber çalıştığı pil üreticileriyle aralıksız çalışarak en yüksek kalitede üretim ve ürün kalite kontrolu yapılmasını sağlamıştır. Yaptığımız arttırılmış kontroller sayesinde pilden yaşanan sıkıntıların tamamen çözüldüğüne inanıyoruz.

8- Değişim programıyla yeni Galaxy Note 7’mi alana kadar elimdeki cihazı kullanabilir miyim?

Yeni Galaxy Note 7’nizi alana kadar elinizdeki cihazı kapatmanızı, kullanmamanızı ve en kısa zamanda Galaxy Note 7 Değişim Program’ına katılmanızı talep ediyoruz.

9- Yeni Galaxy Note 7’mi ne zaman alabilirim?

Samsung Türkiye olarak yeni Galaxy Note 7’lerin Ekim ayı ortasından itibaren ülkemize gelmesini bekliyoruz. Kullanıcılarımızı, yeni Galaxy Note 7’lerin Türkiye’ye geliş zamanı hakkında daha detaylı bilgiler elimize geçtikçe haberdar edeceğiz.

10- Kullandığım Galaxy Note 7’yi değişim için Samsung’a geri vermem gerekiyor mu?

08_Note7 black_Gear 360_Gear VR_2PDeğişimin gerçekleşmesi için Galaxy Note 7’nizi Samsung’a geri vermeniz gerekmektedir. Galaxy Note 7 telefonlarının model numarası SM-N930 ile başlamaktadır.

11- Bu sorun sadece Galaxy Note 7 için mi geçerli, diğer Samsung ürünlerinde benzer bir sorun var mı?

Pilden kaynaklanan bu sorun sadece Galaxy Note 7 için geçerlidir. Diğer Samsung ürünlerinden buna benzer bir sorun yaşanmamaktadır. Kullanıcılarımız diğer Samsung ürünlerini kullanmaya devam edebilirler.

12- Kampanya sırasında kazandığım Samsung Gear VR’ı Galaxy Note 7’nin değişimi sırasında iade etmem gerekiyor mu?

Samsung Gear VR’ı iade etmeniz gerekmemektedir.

13- Galaxy Note 7 ile beraber gelen ya da benim daha sonra aldığım aksesuarları Galaxy Note7’nin değişim sırasında iade etmem gerekiyor mu?

Telefonunuzla gelen ya da sizin sonradan satın aldığınız aksesuarları iade etmeniz gerekmemektedir.

14- Galaxy Note 7 yenisiyle değiştirilmek yerine tamir edilebilir mi?

Samsung’un küresel olarak yaptığı açıklamaya göre Galaxy Note 7’lerin tamir edilmesi planlanmamaktadır.

15- Sorularım için nereden destek alabilirim?

Tüm sorularınız için Samsung İletişim Hattı’nı 444 77 11’den arayabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın