Game of Thrones spoiler verenler dikkat! Tartışmak bile yasak

Son dönemlerin en popüler dizilerinden biri olan Game of Thrones’un 26 Nisan 2016 tarihinde başlayan 6. sezonunun henüz yayınlanmamış bölümleri hakkında bilgi veren (spoiler) YouTube kanalı kapatıldı. “Frikidoctor” adlı İspanyol YouTube kullanıcısının kanalında yayınlanan Game of Thrones Spoiler içeriklerine erişim durduruldu. İşin ilginç yanı ise suç sayılan “spoiler”larda Game of Thrones’tan tek bir sahne bile bulunmuyor!game-of-thrones-spoilers

Game of Thrones’u yayınlayan ABD’li televizyon kanalı HBO’un şikayeti ile harekete geçen Google’ın online video platformu YouTube, sözkonusu video içerikleri telif hakkı ihlali gerekçesiyle kaldırdı. Game of Thrones dizisine ilişkin hiçbir görüntüyü içermemesine karşın, YouTube’un DMCA (Digital Millennium Copyright Act) sistemi kapsamında yayından kaldırılan içeriklerde İspanyol YouTuber, dizinin gelecek bölümlerinde neler olacağını anlatıyordu.

Game of Thrones’un gelecek bölümlerine ilişkin görüntü kullanılmasa bile fikri mülkiyet haklarını oluşturan temel unsurları tartışmanın bile yasaklanmasını isteyen HBO’un attığı bu adım, dizinin yayınlanmamış bölümlerindeki senaryo sürprizlerini tahmin eden kişinin yayınladığı ‘spoiler’ların gerçek olduğunu da göstermiş oldu.

Game of Thrones Spoiler vermek suç mu?

frikidoctorKullanıcılar, “YouTube, spoiler’ları bastırmak için telif hakları ihlalleri ve DMCA sistemini pervasızca kullanıyor” derken, telif hakları alanındaki uzmanlar ise şunu tartışmaya başladı: “Bir film veya diziyle ilgili görüntü içermeyen bilgilerin verilmesi, konuşulması, tartışılması telif hakkı ihlali sayılır mı? Spoiler vermek suç mu?”

HBO’nun Kurumsal İlişkiler Kıdemli Başkan Yardımcısı Jeff Cusson ise telif hakları konusunda şunları söyledi: “HBO agresif olarak haklarını koruyacaktır. Ancak herkese açık olarak spesifik anti-hırsızlık taktiklerinin ters tepeceğini düşünüyoruz.”

youtube-game-of-throneslHBO ve YouTube’un bu girişimini Frikidoctor da cevapsız bırakmamış. Yayınladığı içerikleri gözden geçirip, “Game of Thrones spoiler içermez!” şeklinde tekrar yayına almaya da başlamış. Üstelik bu alanda Frikidoctor da yalnız değil. Reddit üzerinden onlarca Game of Thrones spoiler‘ı halen yayınlanmaya devam ediyor. Tartışmanın büyüyeceği kesin ama siz yine de özellikle Game of Thrones spoiler’larınızı paylaşırken dikkatli olun deriz 🙂


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın