Türkiye’de 30 milyon kişi 600 milyon dolarlık oyun oynuyor

Mobil oyun şirketi Netmarble’ın EMEA CEO’su Barış Özistek, 110 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan dünya oyun pazarının, 40 milyar dolarını mobil oyunların oluşturduğunu söyledi. Turkcell‘in sponsorluğunda İstanbul Kongre Merkezi’nde bugün kapılarını açan Gaming İstanbul 2017 Fuarı’na  katılan Barış Özistek’in verdiği bilgiye göre Türkiye oyun pazarı ise yaklaşık 600 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştı.

Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek

Özistek, Türkiye oyun pazarı ile ilgili şunları söyledi:

Türkiye’de oyuncu sayısı ise 30 milyon, her ay aktif olarak oyun oynayan kişilerin sayısı bu rakama ulaşmış durumda. Türkiye’de nüfusun neredeyse yarısı oyun oynuyor, artık oyun dünyası demek yerine toplumun oyun oynadığından bahsetmemiz mümkün. Bu artışın asıl sebebi ise mobil oyunların akıllı telefon ve tabletlerle toplumun her kesimine yayılması. Oyun kültürü 7’den 70’e herkesin hayatında en önemli eğlence mecrası haline geldi.”

Özistek, Netmarble’in aralarında Star Wars: Force Arena, Marvel Future Fight, Seven Knights ve Paramanya gibi popüler mobil oyunlarla dünyada mobil oyunlara liderlik eden en büyük 5 oyun şirketinden birisi olduğunu belirtti. Barış Özistek, Gaming İstanbul’da da yer aldıkları Star Wars: Force Arena oyunun çok kısa sürede dünyanın en popüler ilk 10 oyunundan biri olduğuna değindi.

Turkcell’in sponsorluğunda bugün  İstanbul Kongre Merkezi’nde oyunseverlere kapılarını açan Gaming İstanbul’a yerli ve yabancı 65 firma katılıyor. Geçen yıl 46 bin 800 ziyaretçiyi ağırlayan Gaming İstanbul’a bu yıl 75 binden fazla oyunsever bekleniyor. 

Gamecell FIFA17 Türkiye Şampiyonası finali

4 gün sürecek olan GIST’te Turkcell, Gamecell, fizy, BiP ve GNÇ markalarının ödüllü etkinlikleriyle turnuvalar düzenleyecek.  Etkinlikte konuşan Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün, şunları söyledi:

E-spor, içerik ve oyun satış bileşenlerini bir araya getirerek entegre bir platform oluşturduğumuz Gamecell, oyuncuların ihtiyaç duydukları tüm içerikleri onlara sunmayı amaçlıyor. Gamecell’in faturaya taksitle oyun satışı yapılabilen mobil ödeme özelliğine ek olarak E-spor tarafında son 3 ayda 7 turnuva başlattık. Bunların arasında Türkiye’nin ilk resmi FIFA turnuvası Gamecell FIFA17 Türkiye Şampiyonası var. Bu turnuvanın finalini de yarın GIST’te gerçekleştireceğiz.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın