Geçen haftanın en önemli 11 haberi [100. Haftanın Özeti]

100. kez teknolojide “Haftanın Özeti” ile karşınızdayız. Türkiye ve dünyadan geçen haftanın önemli gelişmelerini derlediğimiz haftanın özetinde bu hafta; ABD’deki tüketici elektroniği şovu CES 2017 haberleri , uygulama mağazasındaki satış rakamıyla gelen Apple 2017 rekoru, IBM’in yapay zekası Watson’ın sigorta sektöründe işinden ettiği çalışanlar, kanun hükmünde kararname ile polise internet abonelerinin bilgilerine ulaşma hakkı verilmesi… var.

Samsung‘un yeni Galaxy A serisi (Galaxy A3, Galaxy A5, Galaxy A7) akıllı telefonlarını tanıttığı geçen hafta teknoloji dünyasının kalbi ABD’de düzenlenenen dünyanın en büyük tüketici elektroniği şovu CES 2017‘de attı.

Apple‘ın uygulama mağazası App Store 2017 yılının ilk gününde tarihinin en yüksek satış rakamına ulaşırken; IBM‘in yapay zeka teknolojisi Watson‘ın kullanılmaya başlandığı Japonya’daki bir sigorta şirketinde,  34 çalışanın işine son verildi. Fransa’da ise çalışanlara mesai saatleri dışında internetten kopma hakkı tanındı.

Türkiye’de ise TÜSİAD başkanlığı için Index Grup‘un kurucusu ve TÜBİSAD‘ın eski başkanı Erol Bilecik‘in adı öne çıktı. League of Legends (LoL) oyununun yayımcısı Riot Games‘in Türkiye Ülke Müdürü Hasan Çolakoğlu, şirketin Los Angeles’teki genel merkezine Gelişmekte Olan Pazarlardan Sorumlu Direktör olarak transfer oldu.

Resmi Gazete‘de yayımlanan 680 nolu Kanun Hükmümde Kararname ile polise, internet abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaşma ve sanal ortamda araştırma yapma yetkisi verildi.

Geçen haftanın teknoloji özetinde öne çıkan başlıklar şöyle:

1- Samsung yeni Galaxy A serisi telefonlarını tanıttı

2- Amazon Echo’ya yeni rakip: Lenovo Akıllı Asistan

 

3- Fransız çalışanlara mesai saatleri dışında internetten kopma hakkı

 

4- Erol Bilecik TÜSİAD’ın yeni başkanı oluyor!

 

5- Riot Games Türkiye Ülke Müdürü ABD’ye transfer oldu

 

6- 5 yıl içinde insan hayatını değiştirecek 5 inovasyon

 

7- LG’den uzaktan erişilebilen, sesle kontrol edilebilen akıllı buzdolabı

 

8- Apple 2017 yılına App Store’da satış rekoru ile girdi

 

9- Temel altyapısı hedefte, bu yıl internet çökebilir!

 

10- IBM’ın yapay zekası Watson sigortacıları işinden etti!

 

11- Yeni KHK ile polis internet kullanıcı bilgilerine ulaşabilecek


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın