Geçen haftanın en önemli 11 haberi [Haftanın Özeti]

Teknoloji dünyasında “Haftanın Özeti” ile karşınızdayız. Türkiye ve dünyadan geçen haftanın önemli gelişmelerini derlediğimiz haftanın özetinde bu haftanın öne çıkanları arasında; Apple Türkiye zammı, 10 yılın dibine vuran PC satışları, yenilenen Linkedln, yerli arama motoru Geliyoo tartışması haberleri var.

Samsung‘un yeni Galaxy A (2017) serisi modelleri Galaxy A7, Galaxy A5 ve Galaxy A3 modellerinin Türkiye satış fiyatlarının belli olduğu geçen hafta, Apple ürün ve hizmetlerine dolar zammı geldi.

Apple uygulama mağazası App Store’daki fiyatlarını etkileyen zam ile birlikte ücretli uygulamalar ile uygulama içi satın alma fiyatları yüzde 30 artacak. Rekor üstüne rekor kıran dolar kuru, iPhone fiyatlarına da geçen hafta yansıtıldı. Ortalama yüzde 17’lik zam ile birlikte iPhone 7‘nin başlangıç fiyatı 3799 TL’ye, en düşük iPhone 7 Plus fiyatı ise 4449 TL’ye çıktı.

Sosyal ağ Linkedln‘in masaüstü versiyonunda tasarım yeniliğine gittiği geçen hafta, küresel bilgisayar satışları 2016 yılı rakamları açıklandı. Buna göre son 5 yıldır sürekli kan kaybeden PC satışları 2016 yılında son 10 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Galatasaray ile Fenerbahçe‘nin e-spor takımlarıyla yer aldıkları Riot Games tarafından düzenlenen League of Legends’da (LoL), Şampiyonluk Ligi Kış Sezonu başladı.  Türkiye’de geçen hafta Geliyoo ile başlayan yerli arama motoru tartışmaları, Gidiyoo ve Gelemiyoo ile bam başka bir boyuta taşındı.

Geçen haftanın teknoloji özetinde öne çıkan başlıklar şöyle:

1- Xerox PARC’ın yeni CEO’su Türk bilim insanı Tolga Kurtoğlu oldu

 

2- Samsung Galaxy A 2017 serisi fiyatları belli oldu

 

3- Hangisi ne kadar elektrik harcar? [Tüketim Hesaplama uygulaması]

 

4- Financell 1.7 milyon kişiye 2.8 milyar TL kredi verdi

 

5- Türkiye’de App Store’a yüzde 30’luk dolar zammı geliyor!

 

6- Mobil dünyanın yeni liderleri iOS’ta Çin, Android’de Hindistan!

 

7- 5 yıldır düşen PC satışları son 10 yılın dibine vurdu!

 

8- Yerli arama motoru Geliyoo mu Gidiyoo mu? Karşılaştırdık!

9- Apple Türkiye’deki iPhone fiyatlarına dolar zammı yaptı!

 

10- Galatasaray ile Fenerbahçe’nin ezeli rekabeti e-spor arenasında!

 

11- Sosyal ağ Linkedln yenilendi


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın