Geçen haftanın en önemli 11 haberi [Haftanın Özeti]

Teknoloji dünyasında “Haftanın Özeti” ile karşınızdayız. Türkiye ve dünyadan geçen haftanın önemli gelişmelerini derlediğimiz haftanın özetinde bu haftanın öne çıkanları arasında; BKM 2016 yılı kartlı harcamalar verileri, Türkiye2de satışa sunulan Asus ZenFone 3 özellikleri, Spotify Türkiye fiyatlarına yapılan zam, Facebook Hikayeler ve Twitter Keşfet özelliği ile Etohum’un açıkladığı 2017’de yatırım yapılacak girişimler listesi var.

Geçen haftaTürkiye’nin 2016 yılına ait kartlı ödeme verilerini açıklayan Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) göre Türkiye’de 2014’te yüzde 19 olan mobil alışveriş oranı 2016’da yüzde 51’e ulaşarak, ilk kez e-ticareti geride bıraktı.

Kaspersky Lab’in sosyal aplarda daha fazla like almak için nelerin yapıldığını, Ericsson‘un ise TV izleme alışkanlıklarının nasıl değiştiğini incelediği raporlarını yayınladığı geçen hafta, LG ve Sony’den gelen haberlerle küresel TV pazarında üç boyutlu (3D) TV üretimine devam etmeyi planlayan büyük üretici resmen kalmadı.

Snapchat‘in bir özelliğini daha kopyalamaya hazırlanan Facebook, “Hikayeler”; Twitter ise “Keşfet” sekmesi üzerinden çalıştığını duyururken, Türkiye’de yükselen dolar kuru, Spotify‘a yüzde 40’lık zam yaptırdı.

Asus, yeni akıllı telefon serisi ZenFone 3ü Türkiye’de satışa sunulurken; Turkcell, TV platformu Turkcell TV+‘ın kullanıcı sayısının 1 milyonu aştığını duyurdu. Etohum tarafından düzenlenen Girişimcilik Zirvesi’nde 2017’de yatırım yapılacak en başarılı 17 girişim açıklandı.

Geçen haftanın teknoloji özetinde öne çıkan başlıklar şöyle:

1- Daha çok ‘like’ almak için neler yapılıyor? [Araştırma]

 

2- Online alışverişte ‘mobil’in payı yüzde 51’e yükseldi

 

3- İzleyecek bir şey bulmak için ömrümüzden 1.5 yıl gidiyor!

 

4- 3D televizyonlar 7 yılda tarih oldu!

 

5- Snapchat’ten Facebook’a yeni özellik: Facebook Hikayeler

 

6- Spotify Türkiye fiyatlarına % 40’lık dolar zammı yaptı!

 

7- Twitter’da ‘Anlar’ın yerine yeni ‘Keşfet’ özelliği geldi

 

8- Asus’un ZenFone 3 serisi 4 farklı model ile Türkiye’de

9- Turkcell’in TV platformu TV+ 1 milyon kullanıcıyı geçti

10- Türkiye bu yıl bilişime 22.3 milyar dolar harcayacak

 

11- 2017 yılında yatırım yapılacak girişimler belli oldu


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın