Geçen haftanın en önemli 11 haberi [Haftanın Özeti]

Teknoloji dünyasında “Haftanın Özeti” ile karşınızdayız. Türkiye ve dünyadan geçen haftanın önemli gelişmelerini derlediğimiz haftanın özetinde bu haftanın öne çıkanları arasında; Donald Trump’ın vize yasağına Silikon Vadisi’nin tepkisi, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus performansı ile gelen Apple satış rekoru, Facebook TV, Gaming Istanbul var.

ABD Başkanı Donald Trump‘ın vize yasağına tepkiler çığ gibi büyürken, Silikon Vadisi‘nin önde gelen teknoloji şirketlerinin üst düzey yöneticileri de protestolara doğrudan destek vermeye başladı. Açıkladığı 2016 yıl sonu verilerinde tarihinin en yüksek çeyrek gelirine imza atan Apple‘ın iPhone satışları da 78.3 milyon adet ile rekor kırdı.

4 Şubat 2004’te kurulan Facebook‘un 13. yaşına girdiği geçen hafta sosyal ağ, Apple TV‘ye rakip olacak Facebook TV için de çalışmalara başladı. Geçen hafta aynı zamanda 2016 yılı sonuçlarını duyuran Facebook’un 2016 yılı toplam gelirleri 27.6 milyar dolara, 2016 yılı net kârı ise 10.2 milyar dolara çıktı. Sosyal ağın kullanıcı sayısı ise 1.8 milyarı da geride bıraktı.

Brand Finance’ın dünyanın marka değeri en yüksek 500 markasını listelediği Global 500 araştırmasında Google, 5 yıl aradan sonra Apple’ı liderlikten etti. Dünyanın en değerli markası olan Google’ın marka değeri, yüzde 24 artışla 109.5 milyar dolara çıktı.

GittiGidiyor, “2016’nın Teknoloji Yıldızları”nı belirlemek için anket düzenlerken,  geçen hafta Türkiye’deki oyunseverler Gaming İstanbul‘da (GIST) buluştu. GIST’te dünya oyun pazarının yüzde 50’sinden daha fazlasını elinde bulunduran Tencent Games, 5 milyon dolar yatırımla Türk oyun pazarına giriş yaptığını duyurdu.

Geçen haftanın teknoloji özetinde öne çıkan başlıklar şöyle:

1- Donald Trump’ın vize yasağına Silikon Vadisi isyan etti

 

2- Programsız banner oluşturma aracı Bannerwise Türkiye’de

 

3- Onlar olmasa ne iPhone olurdu, ne Google ne de WhatsApp!

 

4- Teknolojide 2016 yılının yıldızlarını siz seçin [Anket]

5- Apple’ın iPhone satışları tüm zamanların rekorunu kırdı

 

6- Sosyal ağ Facebook TV kuruyor

 

7- Kullanıcı sayısı 1.9 milyarı bulan Facebook kârını üçe katladı

 

8- Türkiye’de 30 milyon kişi 600 milyon dolarlık oyun oynuyor

 

9- Dünya oyun pazarının Çinli devi Türkiye pazarına girdi

10- Google’ın marka değeri Apple’ı 5 yıllık dünya liderliğinden etti

 

11- 13. yaşına giren Facebook’tan yeni Arkadaşlık Günü özellikleri


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın