Geçen haftanın en önemli 11 haberi [Haftanın Özeti]

Teknoloji dünyasında “Haftanın Özeti” ile karşınızdayız. Türkiye ve dünyadan geçen haftanın önemli gelişmelerini derlediğimiz haftanın özetinde bu haftanın öne çıkanları arasında; Google ile H&M iş birliğinden doğan Data Dress, Turkcell Arıkova’nın birinci yılı, Microsoft’un Dijital Nezaket Endeksi, Facebook Güvendeyim Yardım Topluluğu, 2016 yılı Türk Telekom zarar rakamları ve Apple Watch’un yarısını ele geçirdiği akıllı saat pazarı haberleri var.

Google ile H&M’in dijital markası Ivyrevel arasında yapılan iş birliğiyle giyim sektörüne de el attı. Kullanıcılarının ihtiyaçlarını analiziyle elde edilen verilerle dikilen Google Data Dress geçen hafta gün yüzüne çıktı. Mark Zuckerberg‘in yönetim kurulu başlanlığından ayrılması için kampanya başlatılan Facebook, Güvenlik Kontrolü – Güvendeyim‘e Yardım Topluluğu özelliğini ekledi.

Turkcell kurucusu olduğu kitlesel fonlama platformu Arıkovanı‘nın ilk yılında 18 farklı girişim için 1 milyon 920 bin TL destek toplandığını duyururken; finansal sonuçlarını açıklayan Türk Telekom gelirlerinin rekor kırdığı 2016’da 724 milyon TL zarar etti.

Microsoft‘un aralarına Türkiye’nin de olduğu 14 ülkede yaptığı “Dijital Nezaket Endeksi” anketi, Türkiye’nin ‘internette nefret söylemi‘ ve trollemede uluslararası ortalamaların oldukça üzerinde olduğu gerçeğini gözler önüne serdi.

E-ticaret platformu GittiGidiyor‘un ÖTV ve KDV indirimlerinin online satışlarını yüzde 25 ile yüzde 35 arasında artırdığını açıkladığı geçen hafta Samsung Türkiye ise Galaxy telefon kullanıcılarının merakla beklediği Android Nougat (7.0) güncelleme takvimini duyurdu. Araştırma kuruluşu Canalys’in açıkladığı 2016 yılı akıllı saat pazarı verilerine göre Apple Watch pazarının yüzde 49’unu ele geçirdi. Appleın pazardaki gelir payı yüzde 80’i buldu.

Siber Güvenlik şirketi Kaspersky Lab, siber saldırganların “görünmez” saldırılarla 40 ülkede büyük şirketlere sızdığını ve 140’dan fazla büyük şirketi hedef alan ‘hacker‘ların saldırısından Türkiye’den 4 büyük şirketin etkilendiği tespit etti.

Geçen haftanın teknoloji özetinde öne çıkan başlıklar şöyle:

1- Bu elbise sizin verilerinizle Google tarafından dikildi!

 

2- Facebook’ta Mark gitsin, yerine bağımsız bir başkan gelsin!

 

3- Turkcell Arıkovanı bir yılda 18 girişim için 1.9 milyon TL fon topladı

 

4- Türkiye online nefret söylemi ve ‘trol’de dünyaya fark attı!

 

5- Facebook Güvendeyim butonuna ‘Yardımlaşma’ özelliği ekledi

 

6- Türk Telekom gelirlerinin rekor kırdığı 2016 yılını zararla kapattı!

7- Samsung’un Galaxy Note 7’ye batarya üreten fabrikasında yangın çıktı!

 

8- ÖTV ve KDV indirimleri e-ticarete nasıl yansıdı?

 

9- Geçen yıl satılan her 2 akıllı saatten biri Apple Watch oldu

10- Android Nougat hangi Galaxy modeline ne zaman gelecek?

11- Türkiye’de görünmez siber saldırı ile 4 büyük şirkete sızdılar!


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın