Geçen haftanın en önemli 11 haberi [Haftanın Özeti]

Teknoloji dünyasında “Haftanın Özeti” ile karşınızdayız. Türkiye ve dünyadan geçen haftanın önemli gelişmelerini derlediğimiz haftanın özetinde bu haftanın öne çıkanları arasında; Mobil Dünya Kongresi 2017, Turkcell Paycell Card, YouTube TV, Twitter güvenlik güncellemesi, BTK’dan ‘referandum‘ uyarısı, Snapchat’in halka arzı … haberleri var.

Akıllı telefon dünyasının kalbi geçen hafta İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi, MWC 2017 etkinliğinde attı. Barcelona’daki etkinlikte Turkcell ise Paycell Card ile birlikte enerji şirketi kurduğunu duyurdu.

Nokia markasının Nokia 3310 ve Nokia 6, Nokia 5, Nokia 3 modellerinini yanısıra Facebook Messenger için yayınlanan Snake (yılan) oyunu ile tekrar sahalara dönme mücadelesine sahne olan MWC 2017’de, LG‘nin G6, Huaweinin P10 ve P10 Plus, Sony Mobile‘ın Xperia XZ PremiumXperia XZs, Xperia XA1 ve XA1 Ultra, Vestel‘in Venus Z10 modelleri tanıtıldı.

Online video platformu YouTube geleneksel televizyon kanalı yayınlarına YouTube TV ile adım attığını geçen hafta, sosyal ağ Twitter‘dan ‘trol‘lere karşı güvenlik güncellemesi geldi. Facebook, intiharı önleme araçlarını Facebook Live‘a entegre ederken, teknoloji ve finans dünyasında merakla beklenen Snapchat‘in çatı şirketi Snap‘in halka arzı gerçekleştirildi.

Türkiye’de 16 Nisan’da yapılacak olan Anayasa Referandumu öncesi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), sosyal medya şirketleri ve operatörlerinin yöneticileri ile bir araya gelerek, yalan haber ve manipülasyonlar konusunda uyardı.

Geçen haftanın teknoloji özetinde öne çıkan başlıklar şöyle:

1- Sinematik ekranlı akıllı telefon LG G6 tanıtıldı

2- Telefon ve ön ödemeli kartı Paycell Card ile birleştirdi

3- Huawei’den Leica kameralı iki yeni telefon: P10 ve P10 Plus

4- Sony’den 4 yeni Xperia: XZ Premium, XZs, XA1, XA1 Ultra

5- Hava durumu uygulaması Türk bankalarını hedef aldı!

 

6- Vestel’in üst segment telefonu Venus Z10 tanıtıldı

7- YouTube TV aylık 35 dolara abone almaya başlıyor

8- Twitter güvenlik güncellemesi ile trollere savaş açtı

9- BTK’dan sosyal ağlara ve operatörlere ‘referandum’ uyarısı!

10- Facebook Live’a intiharı önleme araçları eklendi

11- Snapchat bir günde Turkcell ve Türk Telekom’u üçe katladı

 

Bonus: Yılan oyunu Facebook Messenger ile geri döndü


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın