Geçen haftanın en önemli 11 haberi [Haftanın Özeti]

Teknoloji dünyasında “Haftanın Özeti” ile karşınızdayız. Türkiye ve dünyadan geçen haftanın önemli gelişmelerini derlediğimiz haftanın özetinde bu haftanın öne çıkanları arasında;  Google’a açılan rekabet soruşturması, teknoloji dünyasında şok etkisi yaratan Wikileaks’in açıkladığı “Vault 7” belgeleri, Turkcell BiP paketleri, Türkiye temassız işlem verileri… var.

Türkiye’de Rekabet Kurulu‘nun Yandexin başvurusu üzerine Google‘a rekabet soruşturması açılmasına karar verdiği geçen hafta, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 2016 yılına ilişkin Türkiye’nin temassız ödeme işlemi verilerini açıkladı.

Turkcell, “ses” içermeyen sadece data üzerinden iletişim kuran yeni BiP paketlerini abonelerinin kullanıma sunarken, Facebook‘un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, yarıda bıraktığı Harvard Üniversitesi’ne mezuniyet töreninde konuşma yapmak ve fahri doktora ünvanı verilmek için davet edildi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için Google özel ‘doodle‘ yayınlarken, Snapchat 3 yeni filtre hazırladı.

Wikileaks‘in CIA‘in akıllı cihazlar ve işletim sistemleri üzerinden nasıl ortam dinlemesi yaptığını ortaya seren “Kasa Dairesi 7” (Vault 7) belgeleri, teknoloji dünyasının gündemine bomba gibi düşerken; Apple, “iOS‘unuzu güncelleyin” uyarısı yaptı.

Bahçeşehir Üniversitesi ile League of Legends‘ın yayıncısı Riot Games, bir ilke imza atarak Türkiye’nin ilk e-spor bursunu duyururken; Arçelik, fikir aşamasındaki projeleri ürün haline getirmek için tasarladığı Garage, yapay zeka ve sanal gerçekliğe dayalı robotlarla geleceğin üretim teknolojilerine odaklanan Atölye 4.0 ile şirket için eğitim programı TECH PRO Akademi’yi tanıttı.

Geçen haftanın teknoloji özetinde öne çıkan başlıklar şöyle:

 

1- Yandex şikayet etti, Google’a rekabet soruşturması açıldı

2- Akıllı gözlük tutmadı, akıllı şapka verelim!

3- Türkiye 2016’da günde 123 bin ödemeyi temassız yaptı

 

4- Akıllı oyuncaklar evinizdeki konuşmaları servis ediyor!

 

5- Turkcell ‘ses’ içermeyen BiP paketlerini kullanıma sundu

 

6- Google’dan 8 Mart’a özel doodle: 13 kadın, biri Türk

 

7- Zuckerberg yarıda bıraktığı Harvard’a geri dönüyor

 

8- Apple’dan Wikileaks uyarısı: iOS’unuzu güncelleyin

 

9- Snapchat 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel 3 yeni filtre sundu

 

10- Turnuvası, ligi, şampiyonluğu derken, e-Spor’un bursu da oldu

 

11- Arçelik fikirleri ürüne çevirmek için açtığı Garage’ı tanıttı


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın