Geçen haftanın en önemli 11 haberi [Haftanın Özeti]

Teknoloji dünyasında “Haftanın Özeti” ile karşınızdayız. Türkiye ve dünyadan geçen haftanın önemli gelişmelerini derlediğimiz haftanın özetinde bu haftanın öne çıkanları arasında; ABD ve İngiltere’nin uçak kabinlerindeki elektronik cihaz yasağı, Türkiye reklam harcamaları 2016 sonuçları, Facebook F8 Ankara Buluşması, Google’ın Türkiye için açtığı Dijital Atölye, online gıda alışverişi girişimi Tazedirekt Migros ile tekrar açıldı…  gelişmeleri var.

ABD ve hemen ardından İngiltere’nin Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerden yapılan uçuşlarda kabin içine telefon dışında elektronik cihaz alınmasını yasakladığı geçen hafta, THY eXPhone uygulaması ile uçaklarda kesintisiz iletişim sunacağını duyurdu.

StatCounter’ın Türkiye sosyal medya kullanım verileri, seçim ve yasakların sosyal ağların kullanımını nasıl etkilediğini gözler önüne sererken; Reklamcılar Derneği, Türkiye Reklam Harcamaları 2016 sonuçlarını açıkladı.

Facebook yıllık geliştiriciler konferansı F8 kapsamında Nisan 2017’de düzenleyeceği eş zamanlı buluşmalara Ankara ile Türkiye’yi de dahil ederken; Google, Türkiye için ücretsiz online eğitim programı ‘Dijital Atölye’yi tanıttı. Hasan Aslanoba‘nın 2014’te kurup, 2016’da kapattığı Tazedirekt, Migros satın alması sonrası geçen hafta itibariyle tekrar hizmet vermeye başladı.

Geçen haftanın teknoloji özetinde öne çıkan başlıklar şöyle:

 

1- 10 soruda kartları internete ‘aç-kapa’ dönemi

 

2- ‘İnternette 4 megabit hıza mahkum muyuz?’

 

3- Twitter’ı seçim zıplatıyor, yasaklar YouTube’a yarıyor

4- Türkiye’den ABD’ye uçacaklara elektronik cihaz yasağı geldi!

 

5- Apple’dan alt yazılı, canlı başlıklı video uygulaması: Clips

 

6- Kullanılmayan eşyaları eğitim için satan uygulama: givin

 

7- Türkiye’de reklam harcamalarının dörtte biri ‘dijital’e yapılıyor

8- Facebook bu yıl biri Türkiye’de 45 ülkede F8 buluşması yapacak

 

9- Google Dijital Atölye eğitimleri başladı

 

10- Migros bir yıl önce kapanan Tazedirekt’i yeniden açtı

 

11- THY’den cihaz yasağına karşı eXPhone uygulaması


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın