Geçen haftanın en önemli 11 haberi [Haftanın Özeti]

Teknoloji dünyasında “Haftanın Özeti” ile karşınızdayız. Deyim yerindeyse hızlı başladığımız haftayı hızlı bitirdik. Türkiye ve dünyadan önemli gelişmeleri derlediğimiz geçen haftanın ‘hızlı’ özetinde öne çıkanlar şöyle: Akbank sistemleri çöktü, Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetleri durduruldu, Samsung Galaxy S8 ve S8+ tanıtıldı, 4.5G bir yaşında, Periscope Scope oldu…

Akbank‘ın sistemleri çöktü: Teknik sebepler nedeniyle banka için sistemlerinde kesintiler yaşandı. Bankanın şube, ATM, POS, internet ve mobil bankacılık işlemleri yapılamadı.

Booking.com‘un faaliyetleri durduruldu: TÜRSAB’ın açtığı davada mahkeme, Booking.comun faaliyetlerinin durdurulmasına karar verdi. Yabancılara açık olan Türkiye’deki oteller, Türklerin erişimine kapatıldı (VPN kullananlar hariç)

Samsung, Galaxy S8 ve S8+’ı tanıttı: Samsung, çerçevesiz tasarımıyla öne çıkan yeni telefonları Galaxy S8‘i ve Galaxy S8+‘ı tanıttı. 21 Nisan’dan itibaren satışa çıkacak olan Galaxy S8 Türkiye fiyatı 4399 TL, Galaxy S8+ Türkiye fiyatı ise 4999 TL oldu.

Facebook Hikayeler ile tanıştı: Sosyal ağ Facebook, Snapchat‘in bir özelliğini daha önce Instagram‘a ardından da kendi platformuna kattı. 24 saatlik ömre sahip olan Facebook Hikayeler, “Hikayen” adı altında kullanıma açıldı.

Twitter‘ın 140 karakter sınırı genişletildi: Sosyal ağ, 140 karakter sınırını “yanıtlar” için esnetti. Artık Twitter’da birine ya da bir gruba yanıt verildiğinde “@” ile başlayan kullanıcı isimleri 140 karakterden düşülmüyor.

4.5G birinci yaşına girdi: Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom‘un 1 Nisan 2016 tarihinde  abonelerine sunmaya başladığı mobil iletişimde 4.5G, Türkiye’de birinci yılını geride bıraktı.

Periscope, Scope oldu: “Periskop” adı bir şirketin açtığı davada, “marka tecavüzü” gerekçesiyle erişimi engellenen canlı yayın uygulaması Periscope, Türkiye’de “Scope” adını aldı. Twitter hesabı erişime engellendi. İnternet adresi de değişti.

Son olarak TRT, dijial arşivini “TRT Arşiv” adıyla tüm internet kullanıcılarına açtı.

Geçen haftanın teknoloji özetinde öne çıkan başlıklar şöyle:

1- Sistemi çöken Akbank: Sorun giderildi… Teşekkür ederiz!

 

2- Alışveriş uygulaması Hopi’ye mobil ödeme özelliği eklendi

3- Booking.com’un Türkiye faaliyetleri durduruldu!

 

4- Samsung’un yeni telefonları Galaxy S8 ve S8+ tanıtıldı

 

5- Facebook Hikayeler özelliği nasıl kullanılır?

6- E-spor gelirleri 1.5 milyar dolara koşuyor [Kim ne kazanıyor?]

 

7- Doğuş Grubu’nun puhutv’si 6.5 milyon ziyaretçiye ulaştı

 

8- Twitter 140 karakter sınırı ‘yanıtlar’ için esnetildi

9- Türkiye’nin mobil internette 4.5G’si birinci yaşına bastı

 

10- Erişimi engellenen Periscope’un yeni adı Scope oldu!

 11- TRT’nin arşiv sitesi ‘TRT Arşiv’ açıldı


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın