Geçen haftanın en önemli 11 haberi [Haftanın Özeti]

Teknoloji dünyasında “Haftanın Özeti” ile karşınızdayız. Haftanın öne çıkan teknoloji haberleri arasında bu hafta,  Türkiye pazarına sunulan Samsung Galaxy Tab S3 ve Galaxy Book, TÜSİAD’ın hazırladığı e-ticaret raporu, Spotify Türkiye Haritası, Turkcell ve Türk Telekom’un 2017 yılı ilk çeyrek sonuçları, Akbank‘ın blockchain işbirliği, İBB navi uygulaması, Wikipedia’nın engellenmesi ve geleneksel gazetelerin geleceği raporu var.

Samsung‘un Barcelona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi, MWC 2017de gün yüzüne çıkan yeni tabletleri Galaxy Tab S3 ve Galaxy Book’un Türkiye fiyatları açıklandı.

TÜSİAD’ın GittiGidiyor ve The Boston Consulting Group (BCG) ile birlikte hazırladığı “Dijitalleşen Dünyada Ekonominin İtici Gücü: e-Ticaret” raporuna göre 2016’da Türkiye e-ticaret pazar büyüklüğü yüzde 26 büyümeyle 30.8 milyar TL seviyesine ulaştı.

Online müzik servisi Spotify, 2017 yılının ilk 3 ayını kapsayan “Türkiye Müzik Haritası”nı yayınladı. 81 il baz alınarak hazırlanan harita ‘Türkiye ne dinliyor?’ sorusunun cevabını veriyor.

2017 yılı ilk çeyrek sonuçlarını açıklayan operatörlerden Turkcell,  grup bazında 4 milyar TL ile tüm zamanların en yüksek çeyreksel gelirini elde ederken, yıllık bazda yüzde 25.6 büyüme ile son 10 yılın rekorunu kırdı.

Türk Telekom ise yılın ilk çeyreğinde toplam gelirlerini 2008 yılındaki halka arzdan bu yana en yüksek yıllık artışla yüzde 13 büyümeyle 4.3 milyar TL’ye ulaştırmasına karşın net kârı TL’nin dolar ve Euro karşısında değer kaybetmesine bağlı olarak yıllık bazda yüzde 84 düştü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) navigasyon uygulaması İBB Navi‘nin iOS ve Android için kullanıma sunulduğu geçen hafta, Türkiye’de dünyanın en büyük online ansiklopedisi Wikipedia‘ya erişim mahkeme kararı ile yasaklandı.

Geçen haftanın teknoloji özetinde öne çıkan başlıklar şöyle:

 1- Samsung Galaxy Tab S3 ve Galaxy Book Türkiye’de

2- Türkiye’nin e-ticaret hacmi 30 milyar TL’yi geçti

 

3- Spotify Türkiye’nin Müzik Haritası’nı yayınladı

 

4- Gelirleri rekor kırdı, net kârı yüzde 84 eridi

5- Akbank yurtdışı para transferinde ‘blockchain’ kullanacak

 

6- Turkcell gelirlerinin beşte birini dijital servislerden kazandı

 

7- Visa Everywhere Türk start-up’larını yarışa çağırıyor

8- ATM’leri saniyeler içinde boşaltan zararlı yazılım deşifre edildi

 

9- Özgür ansiklopedi Wikipedia Türkiye’de yasaklandı!

10- İBB navigasyon uygulaması ‘İBB Navi’ yayınladı

 

11- Gazeteler için ‘baskıyı durdurun’ zamanı yaklaşıyor mu?


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın