Geçen haftanın en önemli 11 haberi [Haftanın Özeti]

Teknoloji dünyasında “Haftanın Özeti” ile karşınızdayız. Haftanın öne çıkan teknoloji haberleri arasında bu hafta; Wikipedia kurucusu Jimmy Wales’in İBB programındaki davetli listesinden çıkarılması, ‘AKK kalktı mı?’ tartışmaları, Apple ve Facebook’un 2017 ilk 3 aylık sonuçları, Türkiye’de satışa çıkan Sony’nin Xperia XA1 ve Xperia L1 modelleri, Yandex Navigasyon’a eklenen ‘Park Yeri Asistanı’ özelliği, özel sinema kulübü Sinemia’ın Hollywood açılımı ve Parc’ın Türk CEO’su Tolga Kurtoğlu’un Türkiye programı… var.

Adil Kullanım Kotası (AKK) uygulamasında 1 Mayıs’ta başlayan yeni dönem, tüketicilerin kafasını karıştırınca, önce Turkcell ve ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan‘dan “Şu anki aboneler için hiçbir ek ücret yok” açıklaması geldi.

Wikipedia‘nın Türkiye’de yasaklanmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) organize ettiği World Cities Expo (WCE) İstanbul etkinliğine konuşmacı olarak çağrılan Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, davetli listesinden çıkarıldı.

Facebook aylık aktif kullanıcı sayısının 1.9 milyarı aştığını duyururken, Apple‘in ilk çeyrek sonuçları ve iPhone satışları beklentilerin altında kaldı. Yandex‘in navigasyon uygulaması Yandex Navigasyon‘a ‘Park Yeri Asistanı’ özelliği eklenirken, Sony‘nin yeni akıllı telefonları Xperia XA1 ve Xperia L1 Türkiye’de satışa sunuldu.

2015’de Türkiye’de kurulan yerli özel sinema kulübü Sinemia‘ın Hollywood açılımının detayları belli olurken; dünyanın en önemli Ar-Ge merkezlerinden olan Parc‘ın Türk CEO’su Tolga Kurtoğlu, Türkiye’deki şirketleri ve üniversiteleri Silikon Vadisi‘ndeki laboratuvarlarında iş birliği yapmaya çağırdı.

Geçen haftanın teknoloji özetinde öne çıkan başlıklar şöyle:

1- 500 İstanbul 5 yılda 100 girişime yatırım yapacak

 

2- Wikipedia’nın kurucusu İBB programından çıkarıldı

3- Yandex Navigasyon’a ‘Park Yeri Asistanı’ özelliği eklendi

 

4- Apple daha az iPhone sattı ama daha çok para kazandı

 

5- Xperia XA1 ve Xperia L1 Türkiye’de

 

6- Reklam pastasının beşte birini Google ile Facebook yedi

 

7- Facebook 2 milyar kullanıcıyla günde 89 milyon $ kazandı

 

8- BTK’dan 5 maddelik ‘AKK kalktı mı?’ açıklaması

 

9- Sahte Google Dokümanlar ile Gmail hesaplarını ele geçiriyorlar

 

10- Yerli sinema girişimi Sinemia Hollywood’a satışa başlıyor

 

11- Parc’ın Türk CEO’sundan Türkiye’ye açık davet


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın