Geçen haftanın en önemli 11 haberi [Haftanın Özeti]

Teknoloji dünyasında “Haftanın Özeti” ile karşınızdayız. Haftanın öne çıkan teknoloji haberleri arasında bu hafta; Microsoft’a rekabet soruşturması, Arçelik’in Voltas Beko ile Hindistan pazarına girmesi, 2017 ilk çeyrek akıllı telefon satışları, Turkcell‘in depolama servisi lifebox‘a eklenentelefon yedekleme özelliği, Facebook‘un Türkiye’de başlattığı ‘Kontrol Bende’ programı, ardı arkası kesilmeyen ‘bitcoin rekor kırdı’ haberleri var.

Microsoft, Türkiye’de rekabet soruşturması ile karşı karşıya kaldı. Rekabet Kurumu’nun internet sayfasından duyurduğu gelişmeye göre Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri Ltd. Şti. hakkında soruşturma açıldı.  Soruşturmanın nedeni ise internet kafelere yönelik olarak hazırlanan “3+ Projesi”.

Arçelik, Hintli Tata Grubu  bünyesindeki Voltas ile Hindistan’da ortak üretim ve satış yapmak için ortaklık anlaşması imzaladı. Taraflar arasında varılan anlaşmaya göre Arçelik Hindistan pazarında “Voltas Beko” markası ile faaliyet gösterecek.

Gartner, 2017 ilk çeyrek küresel akıllı telefon satış rakamlarını açıkladı. Buna göre yılın ilk çeyreğinde dünya genelinde toplam 380 milyon akıllı telefon satıldı. Akıllı telefon satışları 2017 yılının ilk 3 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre  yüzde 9.1 arttı. Hem Güney Koreli Samsung hem de ABD’li Apple kayıp yaşarken, Çinli üreticiler Huawei, Vivo ve Oppo yükselişini geçen çeyrek de sürdürdü.

Bitcoin’e rekor dayanmıyor.  2 Ocak 2017’de 1000 doları, 20 Mayıs 2017’de 2000 doları aşan dijital para birimi, dünyayı sarsan “WannaCry – Ağlamak İstiyorum” siber saldırısından sonra hızla yükselerek, 2300 dolara dayandı.

Google‘ın kullanıcılara farklı konularda yorumlarını ve geri bildirimlerini, anketler ile paylaşma imkanı veren Google Ödüllü Anketler uygulaması Türkiye’de kullanıma sunuldu.  “Ödüllü Anketler” uygulamasında paylaşılan kısa anket sorularını cevaplayarak Google Play mağazasında geçerli kredi kazanılabilecek.

Samsung’un Galaxy S8 ve Galaxy S8+‘ında kullanıcılarına parmak izinden 100 kat daha güvenli olduğu iddiasıyla ekstra bir güvenlik katmanı olarak sunduğu iris tarama özelliği başlı başına bir güvenlik açığı haline geldi. Alman araştırmacılar, bir dijital kamera, bir yazıcı ve bir kontakt lens kullanarak Galaxy S8’in iris tarama özelliğini ‘hack’ledi.

Geçen haftanın teknoloji özetinde öne çıkan başlıklar şöyle:

1- Google’dan mülteci sorununa özel site: Suriye için Arama

2- Microsoft’a Türkiye’de rekabet soruşturması açıldı

 

3- Arçelik, Hindistan pazarına ‘Voltas Beko’ ile girdi

4- Apple da Samsung da kaybediyor Çinliler adım adım yükseliyor

 

5- Türkiye’de en çok online alışveriş hangi gün yapılıyor?

6- Turkcell lifebox’a telefon yedekleme özelliği ekledi

 

7- 7 yıl önce buralar hep dutluktu, şimdi milyon dolarları var

 

8- LG yeni OLED ve Nano Cell’li UHD TV’lerini tanıttı

 

9- Google’ın anket doldur ödül kazan uygulaması Türkiye’de

10- Facebook ‘Kontrol Bende’ programı başlıyor

11- Samsung’un ‘iris’i de hacklendi, hem de 3 basit adımda


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın