Geçen haftanın en önemli 11 haberi [Haftanın Özeti]

Teknoloji dünyasında önemli gelişmelere tanık olduğumuz bir haftayı daha geride bıraktık. Haftanın Özetinde bu hafta öne çıkanlar arasında; “İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısı”,  “TRT bandrolü”, “Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi” ve “Facebook CEO’su Zuckerberg’in Hawaii Adası’na ördüğü duvar” haberleri var…

Geçen hafta Türkiye’nin teknoloji dünyası, ilk olarak TeknoYO!‘nun gündeme taşıdığı yeni TRT bandrolü düzenlemesi ile çalkalandı. Daha önce sadece dahili radyo/TV alıcısı olan elektronik cihazları kapsayan bandrol düzenlemesi, geçen hafta internete bağlanabilen tüm cihazları kapsayacak şekilde genişletildi. Dolayısıyla akıllı telefondan, bilgisayar ve tablete internet üzerinden TV izlenebilen her cihaz, bandrol ücretine tabi oldu. Teknoloji dünyasında geçen haftaya damga vuran bu gelişmeyi ilk olarak TeknoYO! duyurdu.

Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldısı sonrası Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘ndan (BTK) sosyal medyada yapılan paylaşımlarla ilgili kullanıcılara uyarı gelirken; güvenlik uygulaması AssetSource ise Türkiye pazarına yöneldi. Facebook‘un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg‘in Hawaii Adası’nda aldığı arazinin etrafını 6 metrelik duvarla örmesi, yerel halkın tepkisi ile gündeme taşındı.

Türk Telekom‘un (TT) mobil ödeme servisi TT Mobil Ödeme, 3 milyon kullanıcıyı ve 100 milyon TL’lik işlemi geçerken; Turkcell ise 4.5G’deki 90 günlük verilerini açıkladı. Microsoft, 29 Temmuz 2015’te sunduğu Windows 10 işletim sisteminin “Yıldönümü Güncellemesi”nin 2 Ağustos’ta çıkacağını duyurdu.  Google ise Eylül 2016’da son kullanıcılarla buluşması beklenen Android N‘in adının Android Nougat olacağını resmen açıkladı. Twitter ise fotoğraflarasticker ekleme özelliğini kullanıcılara sundu.

Teknoloji dünyasında geçen haftanın öne çıkan haberleri…

 

1- Türk Telekom Mobil Ödeme’nin kullanıcı sayısı 3 milyonu geçti

Turk-telekom-mobil-odeme

2- Twitter’daki fotoğraflara ‘sticker’ ekleme özelliği geldi

twitter-sticker

3- İnternete bağlanan tüm cihazlara TRT bandrolü geliyor!

cep-telefonu-trt-bandrolu

 

4- Facebook yeni paylaşım butonlarını kullanıma sundu

facebook-mobil-paylasim-buton

5- BTK’dan sosyal medya uyarısı: Kasıtlı paylaşım teröre hizmet!

 

6- Güvenlik uygulaması AssetSource Türkiye’ye yöneldi!

guvenlik-uygulamasi-assetsource

 

7- Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi ile gelen yenilikler

Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi

8- Facebook CEO’su Zuckerberg Hawaii Adası’na duvar örüyor!

Kauai-Island-Hawaii

 

9- Android’in yeni ismi ‘Android Nougat’ oldu

android-nougat-7-0

10- Turkcell’in 4.5G’li abone sayısı 15 milyonu geçti

Turkcell-tek-fatura

 

11- Google’ın İspanya ülke ofisine polis baskını!

google-ispanya


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın