Geçen haftanın en önemli 11 haberi [Haftanın Özeti]

Teknolojide “Haftanın Özeti” ile karşınızdayız. Türkiye ve dünyadan geçen haftanın önemli gelişmelerini derlediğimiz haftanın özetinde bu hafta; Google’da en çok neleri aradık?, Yahoo bilgileri çalındı, iOS 10.2 yayınladı, Twitter canlı yayın özelliği, Amazon Prime Video Türkiye’de, 4.5G’nin ilk 6 aylık sonuçları, ülkelere göre dünyanın internet hızı… haberleri var.

Google internet hızını artırmak için Küba ile resmi anlaşmaya imza atarken, Yahoo‘nun başı yine ‘hacker‘lar ile derde girdi. 1 milyardan fazla Yahoo kullanıcısının bilgisin çalındığı güvenliği açığı Yahoo’ya 3 alanda dünya rekoru kırdırdı.

Sosyal ağ Twitter‘a uygulama üzerinden canlı yayın yapma özelliği, Facebook‘un Messenger‘ına ise yeni kamera özellikleri eklendi. Apple‘ın 100’den fazla yeni emoji içeren yeni mobil işletim sistemi iOS 10.2yi yayınladığı geçen hafta; Amazon, Türkiye dahil 200’den fazla ülkede kullanıcılara sunduğu Amazon Prime Video ile Netflix‘e global ölçekte rakip oldu.

Microsoft’un çeviri uygulaması Microsoft Translator’a (Çevirmen) gerçek zamanlı çeviri yapan grup görüşme özelliği eklendi. Türkiye ve dünya için Google Arama Trendleri 2016 listesi açıklandı. Google Trends 2016 listesine göre Türkiye’de 2016 yılında yapılan aramalarda “Slime nasıl yapılır?”, “Tanka nasıl çıkılır?” ve “Darbe” üst sıralarda yer aldı.

Akamai‘nin açıkladığı “State of Internet” raporunun 2016 yılı 3. çeyrek sonuçlarıyla “Dünyanın en hızlı interneti hangi ülkede?” ve “Türkiye sabit ve mobil internet hızında kaçıncı?” sorularının cevapları da belli oldu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) geçen hafta duyurduğu Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri Raporu 2016 Yılı 3. Çeyrek sonuçları da Türkiye’deki 4.5G‘nin 6 ayda nereden nereye geldiğini  gözler önüne serdi.

2016 yılının en iyi mobil oyunu seçilen Pokemon GO, 6 yeni ülkede daha kullanıcılara sunuldu. Toplam 137 ülkeye ulaşan Pokemon GO’nun Türkiye’ye henüz gelememesinin nedenlerini araştırdık.

Geçen haftanın teknoloji özetinde öne çıkan başlıklar şöyle:

1- Google internet hızını artırmak için Küba ile anlaşma imzaladı

2- 100 yeni emojili iOS 10.2 güncellemesi yayınlandı

 

3- Microsoft Çevirmen yabancı dil engelini ortadan kaldıracak!

 

4- Türkiye’nin 2016’da Google’daki gündemi: Tanka nasıl çıkılır?

 

5- Twitter’a canlı yayın özelliği eklendi

6- Amazon Prime Video Türkiye’de

 

7- Yahoo yine ‘hack’lendi, 1 milyardan fazla kişi etkilendi

 

8- Dünyanın en hızlı interneti nerede? Türkiye kaçıncı?

9- Facebook Messenger’a yeni kamera özellikleri eklendi

10- Türkiye’de kaç abone 4.5G’ye geçti? [4.5G’nin ilk yarı yıl karnesi]

 

11- Pokemon GO Türkiye’de neden yok?

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın