Geçen haftanın en önemli 11 haberi [Haftanın Özeti]

Teknolojide “Haftanın Özeti” ile karşınızdayız. Türkiye ve dünyadan geçen haftanın önemli gelişmelerini derlediğimiz haftanın özetinde bu hafta; mobile rekorlarla gelen Super Mario Run, Tor’un engellenmesi, Zuckerberg’in yapay zekası Jarvis, Speedtest’in Türkiye İnternet Hızı 2016 Raporu, yeni bandrol ücretleri… haberleri var.

Türkiye’de yaklaşık 50 bin kullanıcısı olan internet dünyasının görünmeyen yüzü Deep Web linkleri arasında en çok kullanılan yöntem Tor‘e erişim  engellendi.  Nintendo‘nun ilk mobil Super Mario oyunu olan Super Mario Run App Store’da yayınlanmasıyla birlikte Pokemon GO‘nun rekorlarını da alt üst etti.

IDC‘nin açıkladığı verilere göre Türkiye bilgisayar pazarı 2016 yılının 3. çeyreğinde yüzde 30 büyürken; Doğuş Grubu online TV platformu puhutv‘yi kullanıcılara sundu. Facebook’un kurucusu ve CEO’u Mark Zuckerberg, kendi evi için geliştirdiği ve Morgan Freeman tarafından seslendirilen “Jarvis” adlı yapay zeka projesinin geldiği noktayı yayınladığı video ile gözler önüne serdi.

Telefon üretmeme kararı sonrası ilk finansal sonuçlarını açıklayan Kanadalı akıllı telefon üreticisi BlackBerry, 17 yıllık tarihinin en yüksek kârlılık oranına ulaştığını duyurdu. HP, üretkenliği ve işlevselliği ile öne çıkan üç yeni ürününü (HP Elite x3,  HP Elite Slice, HP Z2 Mini) Türkiye pazarına sundu.

İnternet hızı ölçümleme servisi  Speedtest, “Türkiye İnternet Hızı Raporu”nu yayınladı. Rapor göre son bir yılda sabitte yüzde 10 gerileyen Türkiye’nin internet hızı mobilde, yüzde 206 arttı.

Hükümet, yurt dışından getirilecek akıllı telefonlar, bilgisayartablet,  televizyon, radyo, videolardan 1 Euro’dan 80 Euro’ya kadar değişen miktarlarda TRT bandrol ücreti alınması kararı aldı. Resmi Gazete‘de yayınlanan ve 3.7 TL’den başlayan ek vergiler, 294 TL’ye kadar çıkıyor. 2017 yılı için geçerli olacak olan yeni düzenlemeyle yurtdışından alınan telefon vergisi 20 Euro (yaklaşık 74 TL) artıyor.

Geçen haftanın teknoloji özetinde öne çıkan başlıklar şöyle:

1- Türkiye’de 50 bin kişinin kullandığı Tor engellendi!

2- Super Mario Run mobilde indirme ve gelir rekorlarını alt üst etti

 

3- Türkiye bilgisayar pazarı yılın 3. çeyreğinde yüzde 30 büyüdü

 

4- Doğuş Grubu’nun online TV platformu puhutv açıldı

 

5- Zuckerberg’in yapay zekalı evini Morgan Freeman seslendirdi!

 

6- Facebook Live Audio ile canlı radyo servisi açtı

 

7- ‘Artık telefon üretmeyeceğim’ diyen BlackBerry rekor kırdı!

 

8- Almanya üzerinden Türkiye’ye açılan Amazon greve çıkıyor

 

9-  HP’den 3 yeni ürün: Elite x3,  Elite Slice, Z2 Mini

10- Türkiye’de en hızlı interneti kim veriyor? [Araştırma]

 

11- Yurt dışından alınan tüm cihazlara bandrol ücreti geldi!


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın