Geçen haftanın en önemli 11 haberi [Haftanın Özeti]

Teknolojide “Haftanın Özeti” ile karşınızdayız. Türkiye ve dünyadan geçen haftanın önemli gelişmelerini derlediğimiz haftanın özetinde bu hafta; Uber korsan taksi cezaları, Türkiye’deki ailelerin yıllık ortalama haberleşme faturası, en çok indirilen TV dizileri, Twitter ve Periscope’ta 360 derece canlı yayın dönemi ve tek tanığı Amazon Echo olan ABD’deki ilginç cinayet… haberleri var.

Araştırma kuruluşu IDC‘nin Türkiye akıllı telefon pazarıyla ilgili oldukça kötümser olarak değerlendirilebilecek raporunu yayınladığı geçen hafta,  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yurt dışından getirilen telefonların e-devlet üzerinden pasaport kayıt sildirme ve iptal işleminin yapılabilmesinin önünü açtı.

Yeni yıl ile birlikte hem cep telefonu fiyatlarını hem de abonelik faturalarını etkileyecek olan 2017 telefon vergileri belli olurken; TELKODER‘e göre Türkiye’de ailelerin yıllık haberleşme faturası 2016 yılında 2844 TL’ye ulaştı.

Facebook, Twitter, Google ve Apple‘ın Devlet Talepleri ve Şeffaflık Raporları’nda Türkiye’nin yerini analiz edip karşılaştırdığımız geçen hafta, Uber uygulaması, Türkiye’deki korsan taşımacılık cezalarıyla ilgili resmi açıklama yaptı.

Geçen yıl Torrent sitelerinden en çok indirilken TV dizileri belli olurken, sosyal ağ Twitter hem Twitter hem de Periscope üzerinden 360 derece canlı yayın özelliğini duyurdu. Amazon ise ev içi akıllı asistanı Echo ile ABD’de oldukça ilginç bir cinayet vakasının tam ortasında, “tek şahit” olarak kaldı.

Geçen haftanın teknoloji özetinde öne çıkan başlıklar şöyle:

1- Türkiye akıllı telefon pazarı ölüm kalım savaşı veriyor!

2- GSM, internet ve uyduda abonelik iptali nasıl yapılır?

 

3- Yurt dışından getirilen telefonun pasaport kaydı iptal edilebilecek

 

4- Uber’den Türkiye’deki korsan taşımacılık iddialarına yanıt

 

5- Hepsinin gözü ‘cep’te! 9 kalemde 2017’de alınacak telefon vergileri

 

6- İnternetin en yaramaz çocukları hangi ülkede? [Araştırma]

 

7- 2016’da en çok hangi diziler indirildi? [Yılın Korsan Listesi]

 

8- Ne istendiyse verdiler! Devlet Talepleri Raporları’nda Türkiye

 

9- Türkiye’de ailelerin yıllık haberleşme faturası ne kadar?

 

10- Twitter 360 derece canlı yayına başladı

 

11- Bu cinayeti çözse çözse, Amazon Echo çözer!


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın