“Geleceğe Dönüş II” filminin gerçek olan 13 teknolojisi

Ve o büyük gün geldi çattı, bugün “Geleceğe Dönüş” filmindeki 21 Ekim 2015’teki gelecek geldi… 26 yıl önce, 1989’da tanıştığımız “Geleceğe Dönüş II” filminde Marty McFly (Michael J. Fox) ve Doktor Emmett Brown’un (Christopher Lloyd) tam da bugüne, 21 Ekim 2015 tarihine, seyahat etmiş ve o yıllarda bilim kurgudan ibaret olan pek çok teknolojiyle kült haline gelmişti. Peki unutulmaz filmdeki hangi teknolojiler hayatımıza girdi? Hangileri hala hayallerimizi süslüyor?

İşte, 26 yıl önce tanıştığımız filmin,Geleceğe Dönüş, gerçek oldu” dedirten 13 teknolojisi…

 

1 – Uçan arabalar

flying-cars

Henüz “yerli uçan otomobil” tartışması başlamadı ama dünya bu hayalinde 26 yılda oldukça yol katetti. Bu alanda 1989 yılında çalışmalara başlayan AeroMobil’in uçan otomobil prototipi saatte 200 km, Terrafugia’nın uçan aracı ise saatte 320 km hıza ulaştı.

 

2 – Bağcıklarınızı bağlayan ayakkabı

nike-gelecege-donus

Marty’nin hayatını oldukça kolaylaştıran bağcıklarını kendi kendine bağlayan ayakkabılar henüz gerçek olmadı ama ayaklarımıza yerleşmesi an meselesi. Nike’ın tasarımcısı Tinker Hatfield, 2014 yılından bu yana filmdeki ‘ikonik’ spor ayakkabılarının tasarımı üzerinde çalışıyor.

 

3 – Tam otomasyonlu benzin istasyonları

self-working-gas-stations

Artık mobil ve temassız ödeme yöntemlerini kullanarak, aracımızdan inmeden benzin alabiliyoruz. Ama pompanın başında birinin olması henüz şart. Ama yakın gelecekte bu da mümkün olabilir.

 

4 – Hoverboard

hoverboard

Nam-ı diğer, “uçan kaykay”, hangimizin çocukluk hayallerini süslemedi ki! Ama zamane gençleri şanslı, çünkü artık uçan kaykaylar da var. Üstelik Hendo ve Lexus gibi markaların yanısıra kendi imkanlarınızla bile uçan kaykay yapmanız mümkün.

 

5 – Jaws 19…

giphy1

İlki 1975 yılında vizyona giren Jaws serisi belki çift hanelere ulaşamadı ama üç boyutlu (3D) sinema keyfi evlerimize kadar girdi. Üstelik 3D yetmedi, 4D, 5D gibi deneysel çalışmalar bile gerçeğe döndü. Ancak “hologram” teknolojisinin sinema endüstrisiyle tanışması için, biraz daha beklemeniz gerekecek. Ama çok değil, sanal gerçeklikle bunun da olması an meselesi.

 

6 – Drone’lar

giphy2

Efsane filmde, USA Today gazetesinin kullandığı, fotoğraf ve video çeken insansız hava aracı prototipi “Drone” ile ise çoktan tanıştık. Tanışmakla da kalmadık, yurdum insanı drone’u balkonundan bakkala bile gönderdi.

 

7 – Sanal gerçeklik gözlüğü

wearable-technology-gelecege

Marty’in kahvaltı ederken kafasına taktığı o garip şey, için artık dünya teknoloji devleri milyar dolarlık satın almalar yapıyor. Giyilebilir teknolojinin son nimetlerinden olan sanal gerçeklik gözlüğü için Facebook’undan Microsoft’una, Oculus’undan Google’ına adım atmayan kalmadı.

 

8 – Tablet bilgisayar

giphy3

Hani doktor Brown’un tüm hesaplamalarını yaptığı el kadar bilgisayar var ya, o artık çoğumuzun elinin altına yerleşti. Apple’ın iPad’i ile başlayan ve Android rüzgarıyla devam eden furya, tablet bilgisayarlarının fiyatlarını da 300 TL’lere kadar indirdi.

 

9 – Video konferans

gelecege-donus-video-konferans

Kabul, filmde gördüğümüzde bize “vavv” dedirtmedi. Ama artık dünyanın herhangi bir noktasındaki herhangi bir kişiyle görüntülü görüşmek için sadece bir telefon yeter hale geldi. Skype, Google Hangouts ve WhatsApp gibi uygulamalardan bahsetmiyoruz bile.

 

10 – Mobil kredi kartı okuyucu

giphy4

POS cihazı o yıllarda da vardı ama kredi kartı üzerinden mobil tahsilat veya ödeme yapmak için bu yıllara gelmek şarttı. Bu işi 2009 yılında kurulan ve bugünlerde ABD’de halka arza hazırlanan mobil ödeme sistemleri şirketi Square ise bir düğmeden hallice boyutuyla çözdü.

 

11 – Televizyon ekranını bölme

giphy5

1980’li yılların sonunda Türkiye’de sadece iki kanal vardı: TRT 1 (TV1) ve TRT 2 (TV2). Hal böyle olunca televizyon ekranını bölmek pek de ihtiyaç değildi. Ama teknoloji o kadar hızlı gelişti ki, artık uydusundan dijital platformuna, internete ve sosyal medyaya bağlanandan, Android ile çalışanan ve  4K yayınlara kadar, deyim yerindeyse ekranlar bölünerek çoğaldı.

 

12 – Sesli komutları anlayan bilgisayarlar

sanal-asistan-gelecege-donus

Marty’in ilk karşılaştığındaki şaşkınlığı, bugünden bakıp anlamak biraz güç. Ama her ne kadar Türkçe olarak anlaşmakta biraz güçlük çeksek de, artık Apple’ın Siri’si, Microsoft’un Cortana’sı, Google’ın Now’u ve Samsung’un S Voice’u akıllı telefonlarımıza yerleşti.

 

13 – Kontrolör gerektirmeyen oyunlar

oyun-gelecege-donus

Marty’in 2015 yılına geldiğinde karşılaştığı herhangi bir kontrolçr gerektirmeyen oyun araçları artık tamamen gerçek oldu. Microsoft’un oyun konsolu Xbox için geliştirilen Kinect hareket sensörü ve sanal gerçeklik gözlüğü HoloLens, meraklısına bir “tık” kadar yakın.

 

Bonus: Pepsi Perfect

pepsi-perfect1

Hollywood filmi olup da reklam yerleştirmesiz olanı olur mu? Olmuyor tabi… 1989 yılındaki Geleceğe Dönüş’te sahne alan Pepsi de “gelecek” çalışmalarını hızlandırdı. Şirket, Marty McFly ve Doktor Brown’un geleceğe adım attığı 21 Ekim 2015’de ellerine aldığı Pepsi Perfect şişelerinin aynısını satışa sunmaya hazırlanıyor.

Görsel Kaynak: Giphy & Business Insider


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın