Gençleri ayrı hesaplardaki aynı şifre yakıyor!

Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET, siber tehditlere hedef olmak istemeyen üniversite öğrencilerini uyardı. ESET’in İstanbul’da Yıldız, İzmir’de Dokuz Eylül ve Isparta’da da Süleyman Demirel Üniversitesi’ndeki düzenlediği etkinlikler sırasında yapılan anket çalışmaları ise ilginç veriler ortaya çıkardı. Gençlerin kırılması zor şifreler seçmesine karşın, farklı hesaplar için aynı şifreyi kullanmaya meyilli olduğu ortaya çıktı.

Üniversite öğrencileri siber güvenlik konusunda duyarlı olmalarına karşın yine de risk altında olduğuna değinen ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, “Kırılması zor şifreler ve parolalar kullanmaya çalışıyorlar ama maalesef aynı şifreyi tüm hesaplarda uygulama kolaylığına kaçarak hackerler için hedef haline geliyorlar“ dedi.

Kırılması zor şifreler kullanıyorlar ama..

Anketlere göre üniversite öğrencilerinin tamamı mobil cihazlara sahip ve dijital dünyayla her an bağlantı halinde. Üniversite öğrencileri siber güvenlik konusunda oldukça duyarlı ancak yeterince dikkatli değil.

Öğrenciler, e-posta, online bankacılık veya online alışveriş gibi internet hesaplarında olabildiğince zor şifreler kullanmaya gayret ediyorlar.

Ünlüler de böyle ‘hack’lendi

Ancak ‘farklı hesaplarda farklı şifreler, farklı parolalar kullanılması’ önlemini atlıyorlar. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu kolaylık olsun diye aynı şifreyi kullanmaya meyilli.

Siber saldırganlar da bu durumun farkında. Oltalama (phishing) e-postaları ile ya da enfekte olmuş web siteleri yoluyla herhangi bir şifrenizi ele geçirmeye odaklanıyorlar. Bir şifreyi ele geçirince de başka hesaplarınıza, bazen de tüm hesaplarınıza ulaşabilir hale gelebiliyorlar.

ESET, geçen yıl ABD’de yaşanan ve pek çok ünlü Hollywood yıldızının özel fotoğraflarının ortaya çıkmasına neden olan olaylarda da şifrelerin ele geçirilmesinin kilit rol oynadığına dikkat çekiyor.

Neden sürekli aynı şifre tercih ediliyor?

Alev Akkoyunlu “Günümüzde her birimizin internet üzerinden kullandığı en az 15 hesap veya uygulaması var, hatta öğrencilerin daha da çok var. Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Snapchat, Linkedin, Gmail, Hotmail, depolama araçları, bankacılık siteleri, alışveriş siteleri, liste uzadıkça uzuyor. Durum böyle olunca, her hesaba ayrı şifre konusu büyük zahmete dönüşüyor ve aynı şifre pek çok hesapta tercih ediliyor. Ancak siber saldırganlar (hacker) bir şifreyi ele geçirince, diğer hesaplara ulaşıyorlar.”   

5 temel güvenlik önlemi

ESET, siber tehditlere hedef olmak istemeyen üniversite öğrencileri için şu önerileri yapıyor:

  • Sosyal medya linklerine güvenmemekle işe başlayın. Pek çok link, kullanıcıları virüslü sitelere yönlendiriyor ve finansal bilgileri elde etmeyi hedefliyor.
  • Online alışveriş, banka, sosyal medya, mail hesapları için mutlaka ayrı ayrı ve olabildiğince karmaşık harfli ve rakamlı şifreler oluşturun. Parola Yöneticisi uygulamaları da hayatınızı kolaylaştırır.
  • Microsoft Office, Adobe Flash Player ya da Java gibi programlara ilişkin sistem güncellemelerini mutlaka yapın. Zararlı yazılımların pek çoğu güncellenmeyen sistemlerin açıklarını kullanarak iş görür.
  • Telefonunuza üçüncü parti aplikasyon mağazalarından kaynağı belirsiz programlar indirmeyin. App Store veya Google Play gibi güvenlik açısından daha denetimli yerlerden indirmek daha risksiz tercih olur.
  • Telefonunuza bilgisayar muamelesi yapın, güncel ve proaktif güvenlik yazılımı yükleyin.

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın