Gmail’in çok az bilinen ‘hayat kurtaran’ 7 özelliği

Dünya çapında 500 milyonu aşkın kullanıcısı bulunan Google’ın e-posta servisi Gmail,  henüz sunulmaya tam olarak hazır olmayan deneysel özelliklerini Gmail Labs adını verdiği bölümde topluyor. Çoğu Gmail kullanıcısı bilmese de Gmail -> Ayarlar -> Labs bölümünden etkinleştirip, devre dışı bırakabileceğiniz bu fonksiyonlar arasından, gönderilen e-postayı geri alma, hazır yanıtlar ve akıllı etiketler gibi hayat kurtaran 7 özelliği inceledik.

 

1 – ‘Eyvah, yanlışlıkla gönderdim!’e son

assets-2013-046146_235a6760_5d55_11e3_b7ab_c407036b0b36_530988473

Yoksa “Gönder” düğmesini çok mu erken tıkladınız? Eğer “Labs” bölümünde yeralan “Göndermeyi Geri Al” fonksiyonunu etkinleştirdiyseniz, “Gönder” düğmesini tıkladığınızda, iletilerin hemen değil, 5, 10, 20 veya 30 saniye sonra gönderilmesini sağlayıp, sık sık yaşadığımız bu dertten kurtulabiliyorsunuz.

 

2 – ‘Hazır’ı varken, cevap vermezseniz ayıp! 

984677-19360134-1600-900

Gmail, e-posta yazma konusunda gerçekten tembel olanlar için “Hazır Yanıtlar”, seçeneğini de sunuyor. Yeni İleti -> Diğer Seçenekler -> Hazır Yanıtlar  bölümünden ulaşılan bu özellikle genel iletilerinizi kaydedin ve ardından “Oluştur” formunun yanında bulunan düğmeyi kullanarak gönderin. Aynı zamanda filtreleri kullanarak e-postalarınızı otomatik olarak gönderin.

 

3 – Nerede bu rezervasyonun kodu? 

j9l6vxycdpbatmu9zum5

Gelen iletilerinizi, otomatik olarak kategorilere (sosyal, satın alma işlemleri, seyahat, finans…) ayırıyor. İlk kullanımda biraz kafa karışıklığı yaratsa da, “Akıllı Etiketler” sayesinde bankadan gelen e-postanızı “Finans”, alışverişlerinizi “Satın Alma İşlemleri” ve uçak bilet ve rezervasyonlarınızı otomatik olarak “Seyahat” etiketi altında görmek, işinizi hayli kolaylaştırıyor.

 

4 – Bak postacı geliyor, neleri ‘ön’ izletiyor…

IMG_2218

Bir e-posta içerisindeki tüm adreslerin Google Haritalar ön izlemelerini gösteriyor. Benzer bir diğer fonksiyonla Picasa veya Yelp bağlantısı içeren bir e-posta aldığınızda, fotoğraf ve ürün ön izlemelerini görebiliyorsunuz, Google Voice hesabınıza bırakılan sesli postaları doğrudan e-posta bildiriminden oynatabiliyorsunuz.

 

5 – Arayan bu çubukta neler bulur neler

o-STREAK-GMAIL-facebook

Google Apps Arama, Google Dokümanlar ve Google Sites sonuçlarını da dahil ederek arama yapabilmenize olanak sağlıyor. Apps Arama, en alakalı Google Dokümanlar ve Sites sayfalarını bulup, bu sonuçları Gmail arama çubuğu sonuçları altında gösteriyor. Google Drive’ı yoğun olarak kullananlar için vazgeçilmez bir özellik.

 

6 – Bu özellik ‘Outlook’culara gelsin

7-email-hacks-in-microsoft-outlook-that-gmail-users-can-only-dream-about

Bir ileti dizisini sildiğinizde, arşivlediğinizde veya yoksaydığınızda; gelen kutunuzun yerine otomatik olarak bir sonraki ileti dizisini gösteriyor. Sonraki ileti dizisine mi yoksa önceki ileti dizisine mi geçileceğini “Genel” Ayarlar sayfasından belirleyebiliyorsunuz. İleti dizisi listenizin sağ tarafına yerleştirebildiğiniz ön izleme bölmesi ise postaları daha hızlı okumanızı sağlıyor.

 

7 – Kestirmeden gitmek isteyene 62 kısayol

DSCF7460

Tarayıcınızdaki (Chrome 6 ve üzeri, Firefox 2 ve üzeri ile Opera’da) Gmail sekmesinin simgesine bakarak gelen kutunuzda kaç tane okunmamış ileti olduğunuzu görebilirsiniz. Labs’ta ayrıca Gmail’in fonksiyonlarına özel tam 62 klavye kısayolu tanımlayabilirsiniz. Yeni kısayollar tanımlayabileceğiniz bir ayarlar sekmesi ekleyen bu özellikle, klavye kısayollarını istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın