Borsa’ya 1.4 milyar TL’lik Turkcell ‘Kule’si geliyor

Turkcell’in 2006 yılında kurduğu baz istasyonu ve altyapı hizmetleri şirketi Global Tower (Kule Hizmet ve İşletmecilik A.Ş.) halka arz ediliyor. Sermayesinin yüzde 100’üne Turkcell’in sahip olduğu Global Tower’ın hisselerinin bir kısmının halka arzına ilişkin hazırlanan izahname, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı. Buna göre Global Tower’ın halka arzında fiyat aralığı 3.82 TL – 4.46 TL olarak belirlendi. Bu fiyat aralığından Gobal Tower piyasa değeri de yaklaşık 1.4 milyar TL oldu.

ahmet-akca-turkcell

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça

Ödenmiş sermayesinin yüzde 21.7’sini halka arz edecek olan Global Tower hisseleri için 20 -21 Ekim tarihleri arasında talep toplanacak. Global Tower’ın halka arzı ile Borsa İstanbulda (BİST) Mayıs 2016’dan sonra ilk kez halka arz yapılmış olacak.

Global Tower’ın hisselerin yüzde 70’inin yurt dışı kurumsal yatırımcılara arz edileceğini belirten Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, “Yaklaşık 1.4 milyar lira piyasa değeri olan şirketimiz Türkiye, Ukrayna, Belarus ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 10 bine yakın kule portföyünü işletiyor… Halka arz büyüklüğü ek satış dahil 329.8 – 385.1 milyon TL aralığında olacak… Diğer şirketlerin de bizi örnek alarak planlarını ertelememelerini temenni ederim” dedi.

Gelirlerinin yüzde 84’ü ‘kira’dan

global-towersGlobal Tower’ın yurt içinde halka arzına İş Yatırım liderliğinde 23 aracı kurumdan oluşan konsorsiyum, yurt dışında ise Citigroup Global Markets Limited aracılık edecek. Global Tower’ın arz sonrası halka açıklık oranının yüzde 21.7 olması bekleniyor. Ek satış hakkının kullanılması halinde ise bu oran yüzde 25’e çıkabilecek.

Halka arz edilecek payların yüzde 70’i yurtdışı kurumsal yatırımcılara ayrılırken, yüzde 30’luk bölüm yurtiçi yatırımcılara ayrıldı. Toplam arzın yüzde 10’u yurtiçi bireysel yatırımcılara, yüzde 20’si yurtiçi kurumsal yatırımcılara yapılacak. Global Tower, 2015 yıl sonu itibarıyla gelirinin yüzde 84’ünü kira gelirlerinden elde eden Global Tower, her yıl dağıtılabilir net karın en az yüzde 75’inin nakit kar payı olarak dağıtacak.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın