‘Göçmenleri sınır dışı edelim’ diyen Trump’a en ağır tepki Facebook’tan!

ABD’de 2016’daki başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti’den aday adaylığını açıklayan dünyaca ünlü işadamı Donald Trump’ın, ülkedeki kaçak göçmenlerin sınır dışı edilmesi önerisine en sert tepki Silikon Vadisi’nden geldi.

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg başta olmak üzere Silikon Vadisi’ndeki teknoloji şirketlerin liderlerinin, ABD’deki göçmen politikasını yenilemek ve göçmenlerin ülke ekonomisine katkısı artırmak için 2013’te kurduğu sivil toplum kuruluşu Fwd.us (Forward Us),Trump’ın önerisini “saçma” olarak nitelendirdi. Zuckerberg’in desteklediği kuruluş yayınladığı açıklama ile adını vermese de Trump’ın ABD’de bulunan 11 milyonu aşkın kaçak göçmenlerin sınır dışı edilmesi planını yerden yere vurdu

1.7 trilyon dolar kaybederiz!

mark-zuckerberg-trumpGöçmenlerin ABD ekonomisine olan katkısına dikkat çeken Mark Zuckerberg’in sözcüsü olduğu kuruluşun açıklamasında, şu ifadeler kullanıldı:

Fortune 500’de yer alan şirketlerin yüzde 40’ı göçmen veya göçmen çocukları tarafından kuruldu. Ülkemizdeki 11.5 milyonluk kaçak göçmen kitlesi, son 20 yılda ABD’de 400 milyar ile 600 milyar dolar arasında bir vergi ödedi.

Eğer kaçak göçmenler sınır dışı edilirse, milli gelirimiz 1.7 trilyon dolar azalır. Ekonomideki büyüme oranı da yüzde 5 düşer. Tarım, inşaat, konaklama ve turizm başta olmak üzere pek çok sektör çöker.” 

Silikon Vadisi’nden tam destek

fwd-us-silikon-vadisi

Fwd.us’in kurucuları ve ana destekçileri arasında Facebook’un Kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in yanısıra Microsoft’un kurucusu Bill Gates, LinkedIn’in Kurucusu ve Başkanı Reid Hoffman, Dropbox’ın Kurucusu ve CEO’su Drew Houston, Airbnb’nin Kurucu Ortağı ve CEO’su Brian Chesky, Netflix’in Kurucusu ve CEO’su Reed Hastings, Qualcomm’un Kurucu Ortağı Irwin Jacobs, PayPal ve Yelp’in Kurucu Ortağı ve Başkanı Max Levchin, Evernote’un CEO’su Phil Libin, Groupon’un Kurucu Ortağı Andrew Mason gibi isimler bulunuyor.

Fwd.us’in destekleyenler bunlarla da sınırlı değil; Yahoo’nun CEO’su  Marissa Mayer, Zynga’nın Kurucusu Mark Pincus, Google’ın (yeni adıyla Alphabet’in) Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, Instagram’ın Kurucu Ortağı ve CEO’su Kevin Systrom, Flipboard’un Kurucu Ortağı ve CEO’su Mike McCue ve Vine’ın Kurucu Ortağı Rus Yusupov gibi teknoloji dünyasının önde gelen onlarca ismi, kuruluşun yönetiminde yer alıyor.

NBC televizyonu iş ilişkilerini sona erdirdi

donald-trump-nbc

ABD’de toplam işgücünün yüzde 5’ini oluşturan kaçak göçmenlerin sınır dışı edilmesi durumunda, işgücü piyasasında ortaya çıkacak olan boşluğu dolduracak kadar çalışan bulunmuyor. Kaçak göçmenlerin düşük ücretli işlerde çalışmasıyla ABD’liler yüksek-maaşlı işlerde çalışmaya devam ediyor.

Ama bu planın uygulamaya konulması demek, ABD’liler için daha düşük ücretli işlere razı olmak anlamına da geliyor. Geçtiğimiz aylarda Amerikan NBC televizyonu, göçmenlerle ilgili yaptığı açıklamadan dolayı Donald Trump’la olan iş ilişkisini sona erdirmişti.

NBC televizyonundan yapılan açıklamada, “NBC’de tüm insanlara saygı ve haysiyet değerlerimizin köşe taşlarıdır. Trump’ın göçmenler konusundaki aşağılayıcı açıklamasından dolayı Trump ile NBC arasındaki ortak girişim olan “Miss USA” ve “Miss Universe” programlarını bundan böyle yayınlamayacağız. “Celebrity Apprentice” programı da artık Trump’sız devam edecek” denilmişti.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın